Kahramanmaraş’ta barajlar doldu

kahramanmaras-baraj

Doğu Akdeniz’in önemli kentlerinden Kahramanmaraş, akarsuları, göletleri ve barajlarıyla “su şehri” olarak anılıyor. Elbistan ilçesinden doğan Ceyhan Nehri Çukurova’nın verimli topraklarını suluyor. Türkiye’nin önemli su kaynaklarına sahip kentte Sır, Menzelet, Kılavuzlu, Ayvalı ve Kartalkaya barajları bulunuyor. Bu barajlardan bazısı elektrik bazıları da içme ve sulamada kullanılıyor.

Geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından bu yıl yağışlarla barajlardaki dolululuk oranı yüzde yüze ulaştı. Bölgeye, 1 Ekim 2013-12 Mayıs 2014′te metrekareye 360 milimetre yağış düşerken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 905 milimetreye çıktı.

Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barajlardaki doluluk oranının yüzde yüze ulaştığını söyledi. Kuraklık nedeniyle geçen yıl kısıtlı sulama yapıldığını ifade eden Aydın, “Bu sene metrekareye 905 milimetre yağış düştü. Bu yıl gerek içme gerekse sulama açısından bir sıkıntı yaşanmayacak. İnşallah 2015 yılı su yönünden bol ve bereketli geçecek” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıEmlak haber portallarından sert tepki
  Sonraki yazıİstanbul’da 30 Mayıs’ta elektrik kesintisi olacak
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın