Kalın’dan Rakka Operasyonu açıklaması

Sözcü İbrahim Kalın Rakka Operasyonu açıklaması yaptı. ABD, Rakka operasyonu için bölgeye en büyük sevkiyatını yapaken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan önemli açıklamalar geldi.

İbrahim Kalın Rakka Operasyonu için açıklama yaparken ABD’yi de “PKK’nın uzantısı olan PYD-YPG gibi terör örgütleri üzerinden DEAŞ’la mücadele etmeye çalışmak, ancak kendi ayağınıza kurşun sıkmak olur” diyerek uyardı. 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, “PKK’nın uzantısı olan PYD-YPG gibi terör örgütleri üzerinden DEAŞ’la mücadele etmeye çalışmak ancak kendi ayağınıza kurşun sıkmak olur. Açık söylüyorum, bugün Amerikan yönetimi içerisinde farklı görüşün olduğunu görüyoruz. Gelen açıklamalara baktığımız zaman da bunu çok net şekilde görmekteyiz. Bir tarafta ‘Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alalım’ diyorlar ama öbür tarafta da PYD-YPG üzerinden yürütülen operasyonların devam ettirilmesi için bir çabanın devam ettiğini de görüyoruz.” dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Antalya’da gerçekleşen Genelkurmay Başkanları zirvesinde ABD’li muhataplar, Türkiye’nin Rakka planını nasıl buldu?” sorusu üzerine Kalın, Suriye’deki DEAŞ terör örgütüyle mücadele konusunda Türkiye’nin bazı prensiplerinin olduğunu bildirdi.

Kalın, başından beri terör örgütleriyle ancak doğru aktörler üzerinden mücadele edilebileceği prensibiyle hareket ettiklerini belirterek, ABD ile bu prensip nedeniyle sıkıntılar yaşandığına işaret etti.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG UYARISI

Türkiye’nin, Fırat Kalkanı Harekatı’yla DEAŞ’le mücadelenin nasıl yapılması gerektiğine dair ortaya çok net bir örnek koyduğuna dikkati çeken Kalın, şöyle devam etti:

“PKK’nın uzantısı olan PYD-YPG gibi terör örgütleri üzerinden DEAŞ’la mücadele etmeye çalışmak ancak kendi ayağınıza kurşun sıkmak olur. Açık söylüyorum, bugün Amerikan yönetimi içerisinde farklı görüşün olduğunu görüyoruz. Gelen açıklamalara baktığımız zaman da bunu çok net şekilde görmekteyiz. Bir tarafta ‘Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alalım’ diyorlar ama öbür tarafta da PYD-YPG üzerinden yürütülen operasyonların devam ettirilmesi için bir çabanın devam ettiğini de görüyoruz.”

İbrahim Kalın, bu konuda planlarının çok açık olduğunu ve önerdikleri planın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından mevkidaşlarına net bir şekilde iletildiğini aktardı.

YPG’NİN MÜNBİÇ’TEN ÇIKMASI GEREKİYOR

Genel bir mutabakat sağlanması halinde operasyonun nasıl yapılacağına dair detaylı görüşmelerin yapıldığını ve yapılmaya da devam edeceğine işaret eden Kalın, “Tabi şu an itibarıyla Rakka operasyonunun tam olarak nasıl, kimle ve hangi gruplarla yapılacağı konusunda verilmiş nihai bir karar da yok. Bu değerlendirme ve müzakere süreci şuanda da devam ediyor. Teklifimiz ortada. Daha önce bize söz verildiği gibi ve kamuoyuna da ilan edildiği gibi PYD-YPG unsurlarının mutlaka Münbiç’ten çıkması ve Fırat’ın doğusuna geçmesi gerekir.” dedi.

Terör örgütlerinin bu tür açıklamalar karşısında “Türkiye, Kürtlere karşı tavır alıyor” gibi birtakım karalama kampanyaları yürüttüğüne dikkati çeken Kalın, Türkiye’nin Kürtlerle bir sorunu olmadığını, tüm mücadelenin terör örgütleriyle olduğunu bildirdi.

Kalın, ABD’nin, PKK’nın PYD’den farklı olduğuna dair açıklamalarının olduğunu vurgulayarak, şu görüşlere yer verdi:

“Bu söylediklerinin doğru olmadığını kendileri de biliyorlar. Daha bir yıl öncesine kadar ABD, bütün resmi istihbarat raporlarında, hatta kamuoyuyla paylaştıkları raporlarında PYD’nin, YPG’nin PKK’nın Suriye uzantısı olduğunu kendileri ifade etmekteydiler. Ortada bu kadar delil varken, bu bağ bu kadar açıkça ortadayken hala ‘bunlar arasında bir bağ yok’ gibi açıklamalar ciddiye alınacak açıklamalar değildir. ABD, Obama yönetimi döneminde PYD ve YPG’ye çok fazla yatırım yaptığı için onlardan vazgeçemiyor.”

TÜRK BAŞKONSOLOSLUĞU KURTARILDI

İbrahim Kalın, terörle mücadele noktasında Irak ayağının da çok önemli olduğunu anımsatarak, “Şu anda Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesi için önemli bir mücadele yürütülüyor. Biz de buna Başika Kampı üzerinden desteğimizi veriyoruz. Musul’da daha önce Türk başkonsolosluğu olarak kullanılan binanın DEAŞ’tan kurtarılması da hem önemli hem de sevindirici bir gelişmedir. Bu vesileyle Irak hükümetini tebrik ettiğimizi ve bu mücadelede yanlarında olduğumuzu da ifade etmek isterim.” ifadesini kullandı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin ardından Fırat Kalkanı Harekatı’nın Münbiç’e yönelmesi ihtimali yüksek mi?” ve “ABD’nin 300 deniz piyadesini bölgeye getirdiği yönünde haberlere ilişkin neler söylemek istersiniz?” soruları üzerine Kalın, şunları kaydetti:

“Biz bu mücadelede bütün müttefik ülkelerle beraber hareket ediyoruz, bundan sonra da etmeye devam edeceğiz. DEAŞ ile mücadelede en ön saflarda bulunan bir ülke olarak 2 bin küsur kilometrekarelik alanı nasıl temizlediysek, diğer bölgelerin de DEAŞ’tan temizlenmesi için bütün müttefiklerimizle iş birliğine hazırız. Ama bunu doğru aktörlerle, doğru gruplarla yapmak durumundayız. Yani orada böyle bir oldu bitti, ‘PYD, PKK kantonları, PKK devletçiği’ tarzı bir yapılanmaya gitmesine asla izin vermeyiz.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.