Karadeniz yaylalarına kentsel dönüşüm talimatı

Karakuş'un yazısı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Rize gezisini izlemek için geldiğimiz Karadeniz’de 2 gün geçirme imkânı buldum. Yeşil ve maviyi muhteşem bir şekilde yan yana görebileceğiniz Karadeniz’de yapılaşma ise yıllardır bu güzellikleri olumsuz etkiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan her geldiğinde özellikle binalar nedeniyle hemşerilerine sitem eder.
Dere yataklarına bina yapmamalarını, çok katlı bina yerine yatay yapılaşmayı ve yerel mimariyi dikkate alarak bina yapmalarını ister. Ama Karadeniz’de 5 katlı binaları dere yatağında ve yerel mimari özellikleri olmadan sıvasız bir şekilde görürsünüz. 

O yeşilliklerin içinde binaların duruşu görenleri rahatsız eder. Karadeniz yaz sezonunda yerli ve yabancı turistleri çeker ve yer bulmak zordur yaylalarda. Özellikle Ayder Yaylası ve Uzungöl en çok turist çeken iki yer. Ayder Yaylası ve Uzungöl’de kötü yapılaşma dikkatimizi çekiyor.

Sis değil, ‘kebap bulutu’

Ayder Yaylası’nda eskiden sis bulutları güzel görüntü oluştururken artık kebap bulutları kaplıyor her tarafı ve kebap kokusu da yaylanın tüm havasını değiştiriyor. Park sorunu da yaşanan Ayder ve Uzungöl’de yürümek bile zor araç kalabalığından. Ayder Yaylası ve Uzungöl’deki kalitesiz yapılaşma Erdoğan’ı da rahatsız etmiş. Ayder Yaylası ve Uzungöl için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakanlara kentsel dönüşüm talimatı verdiğini öğrendim. Özellikle bu iki yer başta olmak üzere Karadeniz yaylalarında yapılaşmanın gözden geçirileceği belirtiliyor. Karadeniz yaylalarına gelen Arap turistlerin sayısı da bu yaz artmış. Arap turistler Karadeniz’in yüzünü güldürüyor, deniyor. Ama Arap turistlerin bölgede fiyatları artırdığı da dile getirilen başka bir konu. Her tarafta Arapça yazılar görüyorsunuz Türkçe’nin yanında. Bazı yerlerde sadece Arapça yazılar bulunması da dikkatimizi çekiyor. Kafeler ve otellerde artık Arapça bilen elamanlar çalışıyor. Sezonda otellerde yer bulmak zor Karadeniz’de.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.