Kayabaşı arsalarında fiyatlar uçtu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) İstanbul Başakşehir Kayabaşı'nda "Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı" modeliyle satışa sunduğu 876 ada 1 parsel ve 876 ada 2 parsel arsa ihaleleri tamamlandı. Birinci parselin ikinci oturumunda en yüksek teklil 1 milyar 285 milyon lira ile Makro İnş. Tic. A.Ş.'den geldi. 

Kayabaşı'nda 876 ada 1 parselde "Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı" modeliyle satışa sunulan arsanın ihalesinin ilk oturumu 28 Ocak 2016 tarihinde yapılmıştı. Sektörde iş yapan sekiz firmanın katıldığı ikinci oturumda arsa satış karşılığı satış toplam gelirinde en yüksek teklifi 1 milyar 285 milyon lira olarak veren Makro İnşaat, en yüksek idare payı geliri olarak 257 milyon lira verdi. TOKİ tarafından ihaleler değerlendirilip, ihaleyi kazanan firma buna göre açıklanacak. 
Yine Kayabaşı Toplu Konut Alanı 876 ada 2 parselde Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım' modeliyle ihaleye çıkarılan alanda ise yapılan ikinci oturumda en yüksek teklifi 1 milyar 20 milyon lirayla Makro İnşaat verdi. Arsa satış karşılığı idare payı geliri ise 306 milyon lira. 

En büyük uydukent

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ihalelere devam ettiklerini belirterek, hasılat paylaşımı ihaleleriyle kurumun birikimi ve özel sektörün dinamizmini bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bölgenin TOKİ tarafından planlanan ve Türkiye'nin en büyük uydukent projesi olduğunu anlatan Turan, "Arazi Kayabaşı'nda 3'üncü Köprü bağlantı yolu güzergâhında, Atatürk  Havalimanı'na 17, yeni havaalanına 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Alan İstanbul'un yeni cazibe merkezlerinden biri" dedi. 
Alana yapılacak projeyle ilgili tasarım detayları da veren Turan, "Kişi başına 36 metrekare yeşil alan sunan proje, depreme dayanıklı inşa edilecek. Günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek biçimde tasarlanacak" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.