Kent planlamanın 5 adımı

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, daha iyi bir gelecek için kent plancılığının önemini anlattı.

21 yıldır modern şehir plancılığı ilkelerine bağlı kalarak hizmet veren İmpo İmar ekibi, Türkiye’de şehir plancılığında önemli işlere imza atmaya devam ediyor. Bugüne kadar 24 şehir ve 40 ilçenin imar planlarında imzası bulunan İmpo İmar ekibi, ‘Daha iyi bir gelecek için’ 110 bin hektar alanın planlamasını gerçekleştirdi. Ekip 21.yılında kendisine hedef olarak Türkiye’nin 81 şehrinde imar planları hazırlamayı seçti.

5 adımda iyi bir plan

İmpo İmar AŞ Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, toplumsal yararın yanında yer alması gereken şehir plancılığının insanların geleceğine doğrudan etki eden bilimsel yaklaşımlar olduğunu söyledi. Günümüzde kent planlamacılığının odağının değiştiğini ve artık sürdürülebilirlik yaklaşımının daha fazla önem kazandığını anlatan Hüseyin Oflaz, “Dünyanın kıt kaynaklarının hızla tükendiği, buna karşılık nüfusun artarak kentleşme ihtiyacının katlandığı günümüzde, ekolojik temele dayalı sürdürülebilir kentsel gelişimi içeren yol haritalarını ortaya koyuyoruz” yorumunu yaptı. Hüseyin Oflaz,  ekip olarak iyi bir planlama için gözönünde bulundurdukları 5 adıma işaret etti:

– Planlama doğumdan ölüme kadar olan ihtiyaçların mekânsal planlamasıdır. Kentler de yaşayan canlılar gibi düşünerek planlanmalıdır.

– Bugünün değil yarının ihtiyaçlarının neler olacağını bugünden öngörerek planlamada bu fonksiyonlara yer verebilmelidir.

Yarını planlarken, dünyanın kaynaklarının kıt olduğu gerçeğinden uzaklaşmamalıdır. Su, toprak ve yer altı kaynaklarının en doğru şekilde ve sürdürülebilir yaklaşımlarla kullanılmasını sağlanmalıdır.

– Planlama ekibini akıllı, yaratıcı ve hızlı bir biçimde çalışmaya yönlendirilmelidir. Her planın itici bir güç olma potansiyeli taşıdığını ve çok şey değiştirebileceğini akıldan çıkarılmamalıdır.

– Planlama yapılan bölgede yaşayanların önceliklerini, ihtiyaçlarını şeffaf bir şekilde belirlenmelidir. Her adım, politika ve kararı başından sonuna kadar yaşayanlarla birlikte planlanmalıdır. Katılımcı planlamaya önem verilmelidir.

– Planlı kentlerin aynı zamanda ülkelerin sermayesi olduğunu unutulmamalıdır.

Hedef  81 şehirde iş yapmak

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, 21. yılını kutlamaya hazırlanan şirketin yeni dönem hedefinin Türkiye’nin her şehrinde iş yapmak olduğunu söyledi. Hüseyin Oflaz, “Bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinden 24’ünde sahaya inerek şehir planları hazırladık. Erzincan’dan İzmir’e, Bolu’dan Kırklareli’ne, Trabzon’dan Tekirdağ’a kadar pek çok farklı coğrafyadaki vatandaşlarımızın Kentli olma hakkına hizmet etmekten dolayı mutluyuz” dedi.

Şehir plancılığı kentli olma hakkına hizmet etmektir

Hüseyin Oflaz, yeni kentlerin oluşumuna veya kentlerin yenilenmesine imkan tanıyan şehir plancılığının aslında kentli olma hakkına hizmet eden bir kamu görevi olduğunu dile getirdi. Hüseyin Oflaz “ Biz ekip olarak 110 bin hektar alanı planlayarak, 1 milyon 380 bin insanın barınma, çalışma, tatil, ulaşım  gibi ihtiyaçlarını karşılayacak yol haritalarını, o beldelerin yerel yönetimleri ile birlikte ortaya koyduk” dedi. İmpo İmar ekibinin Bingöl Sancak’ta planlama çalışmaları başladı. Edirne Keşan, Çamlıhemşin Rize, Kırklareli Vize, Bartın Amasra, Erzincan Kemah, İzmir Aliağa ile Yalova’daki çalışmaları ise sürüyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSinpaş GYO, Euroleague Basketbol’un resmi sponsoru
  Sonraki yazıNlogo İstanbul’un cadde dükkanları açık arttırmaya çıkıyor
  Ezgi Kızıl
  Emlakrotasi.com.tr Emlak ve Ekonomi Editörü. 1994 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldu.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın