Kira gelir vergisi ilk taksit ödemeleri bugün sona eriyor

Kira beyannamesi vermeyen gayrimenkul sahipleri için verilen süre bugün doluyor. Kira beyannamesi vermeleri gerektiği halde kira beyannamesi vermeyenler cezalı duruma düşecekler.

Kira gelir vergisi beyannamesi için 25 Mart olarak verilen süre 1 Nisan’a kadar uzatılmıştı. Kira beyannamesi vermeyenler bugünden sonra cezalı duruma düşecekler.  Habertürk Gazetesi haberine  göre, kira geliri 4 bin 400 TL’yi aşan ev sahipleri ile 34 bin TL’yi aşan iş yeri sahiplerinin kira beyannamesi vermesi gerekiyor. Mesken kira geliri 4 bin 400 TL istisna düşüldükten sonraki kalan tutar ile iş yeri kira gelirlerinin toplamı 2018 yıl için 34 bin TL’yi aşması halinde gayrimenkul sahiplerinin gelir vergisi kira beyannamesi vermesi gerekiyor. Mesken kira gelirinin 4 bin 400 istisna düşüldükten sonraki kalan tutar ile iş yeri kira gelirlerinin toplamı 2018 yıl için 34 bin TL’yi aşmaması halinde ise iş yeri kira geliri beyan edilmeyip sadece mesken kira geliri beyan edilecek. Eğer mesken kira geliri 4 bin 400 TL istisna tutarının altında ise mesken kira geliri toplama dahil edilmiyor.

Kira gelir vergisi bedeli bugün beyan edilmeli

İş yeri kirası elde edenler götürü veya gerçek gider yöntemini seçebilir fakat götürü gider yöntemini seçen mükellefler 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yönetimine geçemiyorlar.  Götürü gider yönteminin seçilmesi halinde 4 bin 400 mesken istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden yüzde 15 oranında indirim uygulanıyor.  Kiraya verilen gayrimenkul elde ediliş tarihinden itibaren 5 yıl boyunca iktisap bedelinin yüzde 5’i tutarında indirim sadece mesken olarak kiraya verilen gayrimenkul için geçerli olup iş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkul için geçerli olup iş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller bu indirimden yararlanamıyor.  Gerçek gider yöntemini seçen mükellefler yaptıkları giderle ilgili belgeleri 5 yıl boyunca saklamak ve istendiğinde ibraz etmeli gerekir.  Mükellefler 01/01/2018-31/12/2018 dönemine ait beyana tabi kira gelir vergisi bedeli rakamlarını 1 Nisan 2019 yılı akşamına kadar beyan etmeliler.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.