Kira ödemekten bıktı, trende yaşamaya başladı

Kira fiyatları dünyanın her yerinde büyük sorunların arasında yer alıyor. En çok da öğrencileri zorlayan ev kiraları bu defa bir öğrencinin trene taşınmasına sebep oldu. 

Washington Post'ta yer alan habere göre Almanya’da yaşayan üniversite öğrencisi Leonie Müller, ev sahibi ile tartışınca ve kiraya bütçe ayıramayınca çareyi trene taşınmakta buldu. Aylık tren bileti alan Müller, duşunu, tuvaletini, derslerini bu trende yapabiliyor. Sürekli bir misafir sirkülasyonu da yaşayan Müller’in hayatı gençlere ilham olur mu bilmeyiz ama bir hayli dikkat çektiği doğru.

Aylık ortalama 450 dolar kira ödeyen Müller, kira ödemek zorunda olmadığı gibi aylık tren biletine 380 dolar ile konaklama işlemini gerçekleştirmiş oluyor. Hem de yeni insanlarla tanışıp, sürekli farklı yerler de görerek. Müller konu ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: "İnsanların alışkanlıklarını ve normal olarak gördükleri şeyleri sorgulamasını istiyorum. Her zaman sanılandan daha çok imkan var, bir sonraki macera orada bir yerde bizi bekliyor, tabii bulmak istiyorsanız."

Türkiye’de kira fiyatları ne durumda?

Şimdi gelelim bizim topraklarımıza. Oldukça hareketli bir gündemimiz olduğu su geçirmez bir gerçekken, Eylül ayına sayılı günler kala öğrenciler ev aramaya başladı bile. İstanbul başta olmak üzere birçok ilde ev kiraları oldukça pahalı. Bunu daha önce yapmış olduğumuz haberlerde görebilirsiniz. Ailelerin birçoğu hesaplamalar yaparak, kiralamak yerine ev satın alabiliyor. Fakat bunu herkes yapamıyor. Bu durumda öğrenciler ne yapacak? Almaya’daki yaşıtları Leonie Müller gibi tren ile yolculuk yapamayacaklar zira trenlerimiz ve metrolarımız yaşamak için oldukça uzak mekanlar. Öğrenci yurtları, oteller de desen bir o kadar pahalı. Arsa bulalım bir prefabrik ev yerleştirelim desek o da büyükşehirlerde oldukça zor. Bizim aklımıza gelen ve öğrencilere önerebileceğimiz şey; kütüphaneler. 7/24 açık olan kütüphaneleri kullanabilen öğrenciler hem kalacak yer parasından kurtulmuş olacak hem de sakin ve sessiz bir ortamda huzurla konaklayabilecekler. Tabi ki bu önerimiz pek yasak değil. Bu yüzden öğrencilerden ricamız, önerimizi aramızdaki küçük bir sır olarak saklamaları.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSelenium Retro’da ofislerin ardından konutlar da büyük ilgi görüyor
  Sonraki yazıGayrimenkul sektörü her zaman kazandırır
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın