Konut fiyatında İngiltere’yi solladık

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank’ın raporuna göre 2015’te geçen yıl Türkiye’de konut fiyatları yüzde 18,4 oranında arttı. Raporda Türkiye’nin, Batı ile Doğu’yu birleştirdiği ve güçlü nüfus artışına sahip olduğu vurgulanarak, Türkiye’nin Orta Doğulu yatırımcılar tarafından giderek daha fazla bir şekilde sığınılacak liman olarak görüldüğü kaydedildi. Şirketin yayımladığı “Küresel Konut Fiyatları Endeksi” 55 ülkeyi kapsıyor. Rapora göre küresel çapta konut fiyatları 2014 yılında yüzde 2,3 artmıştı. Geçen yıl ise bu oran yüzde 3 olarak gerçekleşti. İncelenen 55 ülkeden 42’sinde konut fiyatları arttı. Raporda ilk on sırada Türkiye, Yeni Zelanda, İsveç, Avustralya, Lüksemburg, İzlanda, Estonya, Kolombiya, Hong Kong ve Meksika yer aldı. Rapora göre, 2016 yılında ise küresel konut fiyatları artışının daha düşük olacağı tahmin ediliyor.

FİYAT ARTIŞI KALİTEDEN DEĞİL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Şubat 2016 tarihli Türkiye Konut Fiyatları Endeksi’ne göre son 5 yıldaki en yüksek artış yüzde 93,3 ile İstanbul’da gerçekleşirken, Ankara’da yüzde 53,2, İzmir’de yüzde 63,6 oranında oldu.

Merkez Bankası’nın endeksi, evlerin oda sayısı, balkon sayısı, banyo sayısı, ısınma, asansör, güvenlik ve inşaat kalitesi kriterlerindeki artışın fiyatlara etkisini de değerlendiriyor. İstanbul’da kalite kriterlerinde ortalama yüzde 11 oranında bir iyileşme olmasına rağmen, fiyatlar bu iyileşmenin 5 katı düzeyinde artmış bulunuyor.

 YÜKSELİŞ 2020’YE KADAR SÜRECEK

 Trading Economics sitesi Türkiye verilerine göre 2015 yılı Aralık ayında 201,28 puan olan endeksin, bu yılın ilk çeyreği sonunda 204,05 puana yükseleceği, yılsonuna kadar ise 221,21 puana yükseleceği öngörülüyor. Uzun dönemli tahminlerde ise 2020 yılına kadar konutlardaki değer artışının sürerek endeks puanının 287,74’a yükseleceği hesaplanıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.