Konut hesabı 1000’i aştı

Vatandaşlar konut hesabına büyük ilgi gösterdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Bakanlığımız, en az üç yıl düzenli ödeme yapanlara, ödeme miktarının en fazla yüzde 20’si yine en fazla 15 bin TL’ye kadar destek sağlayacaktır” dedi. Kaya, konut hesabına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Bu uygulama kapsamında; 15 Mayıs 2015 tarihinden günümüze kadar 1 milyon 327 bin 129 anneye 576 milyon 138 bin 491 TL ödeme yaptık. Bu çerçevede açılan hesap sayısı 13 bin civarında. Bu hesaplarda biriken miktar yaklaşık 6,5 milyonu geçmiş durumda. İnşallah orta vadede çok daha yüksek rakamlara ulaşacağız. Böylece gençlerimizin hep birikim yapmalarına hem de evlerini kurmalarına devlet olarak katkı yapmış olacağız.” 

HEDEF 100 BİN SOSYAL KONUT

 Bakan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bakanlık olarak, ailelerimizin barınma ihtiyaçlarını desteklemek, konut sahibi olmalarını kolaylaştırmak amacıyla da projeler geliştiriyor, çözümler üretiyoruz. Ekonomik imkanlarının yetersizliği nedeniyle ev sahibi olamayan, tasarruf yapacak kadar geliri olmayan vatandaşlarımıza yönelik sosyal konut uygulamalarını 2009 yılında başlattık. Yine sosyal konut uygulamaları kapsamında bugüne kadar 29 bin 268 vatandaşımıza evlerini teslim ettik. 4 bin 258 sosyal konut yapım aşamasında. Artan ihtiyaçlar göz önüne alınarak TOKİ işbirliği ile sürdürülmekte olan konut projelerimizde, engelli vatandaşlarımıza yüzde 10 kontenjan ayırıyoruz. Son olarak yapımı tamamlanan Manisa Turgutlu’daki 282 adet sosyal konutun hak sahiplerine teslimini de önümüzdeki günlerde yapacağız inşallah. Bu şekilde 2023’e kadar 100 bin sosyal konut yapmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Bakanlık olarak ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ev yapım ve onarım desteği de veriyoruz.  Bu kapsamda, son altı yılda 28 bin aileye 335 milyon TL kaynak aktarılmıştır. Bu çalışmalarla, dar gelirli vatandaşlarımızın, engelli kardeşlerimizin barınma sorunlarına çözümler üretiyoruz.”

DEVLET KATKISINI KİMLER ALABİLİR?

Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasından yararlanabilmek için 7 Nisan 2016 tarihi itibarıyla, tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmamak, konut edinimine kadar en az 3 yıl ödeme yapmış olmak, konut edinim tarihini müteakip 6 ay içerisinde gerekli belgelerle hesabın bulunduğu bankaya başvurmak gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklar için veli ya da vasi izni ile hesap açılabiliyor. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak şartıyla en fazla 30 bin lira olacak şekilde bir rakam yatırılabiliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın