Konut sektöründe devrim: 240 ay vade!

Vadenin 20 yıla çıkmasıyla taksitlerin düşmesi ve düşük faiz ile dar ve orta gelirlinin ev hayallerini gerçeğe dönüştürmek amaçlanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Emlak Konut GYO öncülüğünde bir kampanya başlatılarak, GYODER’in de destekleri ile 56 bin konutu kapsayan 120 ay vade imkanları sağlanmıştı. Bu seferberlik ile 2016 yılını karla kapatan sektör, bu etkinin 2017 yılında da sürmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, sektörde markalı konut üreten müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdi. Ataşehir’deki Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda, inşaat firmalarının patronları ile ekonomiye ivme kazandıracak, sektörü hareketlendirecek görüşler için beyin fırtınası yapıldı. 50’den fazla katılımcının yer aldığı, 3 saate yakın süren toplantı sonunda sektörde büyük yankı uyandıran bir karar çıktı. Markalı konut projelerinin 240 ay (20 yıl) vadeyle satılması ve taksitlerin düşmesi hedefleniyor. Faiz oranları için de bankalarla görüşmeler gerçekleştirilecek. Yeni kampanya detaylarının Emlak Konut GYO tarafından açıklanması beklenirken şimdiden konuyla ilgili değerlendirmeler de gelmeye başladı.

“Dar ve orta gelirlinin ev hayali, gerçeğe dönüşecek”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Konut kredisi vadelerinin 20 yıla uzaması konusunda yapılan çalışma olumlu yönde bir seferberlik başlattı. Emlak Konut öncülüğünde 2016 sonuna kadar 0.70 faiz ve 120 ay vadeli kampanya yapılmıştı. Şimdi ise 20 yıl yani 240 ay vade ile konut satışı gündeme geldi. Böylelikle orta ve dar gelirli vatandaşlar, daha kolay ev sahibi olabilecek. Borçlarını daha uzun vadeye yayarak ev hayallerini gerçekleştirebilecek. Hatta bu vadelerin daha uzun aylara yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı gelişmiş ülkelerde konut vade oranı 30 yıla kadar uzayabiliyor. Konut üreticisi olarak bu sistemi destekliyor ve elimizden geleni yapmak istiyoruz.  Ayrıca faiz oranları 0,70'e inerek, sektörde büyük bir canlılık sağlanmıştı. Konut kredilerinde faizin düşmesi gerektiğine inanıyoruz. Böylelikle konut satışlarında büyük oranda artış görülecek. Konut satışlarının artması demek, Türk ekonomisinin canlanması anlamına gelecektir” ifadelerini kullandı.

“2017 yılında konut satışları 1.5 milyona ulaşır”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal; “Emlak Konut GYO’nun 240 ay vadeli konut satışı seferberliğini değerlendirdi. Akbal, 2016 yılında 120 ay vade, 0.70 faiz oranları konut almak isteyen tüketiciyi rahatlattı. Eylül ayı itibarıyla sektörün yüzü güldü, yıl sonu satışlarında Türkiye’de zor koşullar olmasına rağmen 1.2 milyon gayrimenkul satışına ulaştık. Şimdi sektörün önünü açacak yeni bir seferberlik başlıyor. 240 ay vade, yani 20 yıllık kredi döneminin başlaması; konut almak isteyip, yüksek taksitten korkan tüketiciye çözüm getiriyor. Bu Türkiye’nin belkemiğini oluşturan 'orta direk’i satın almaya iten, ona motivasyon oluşturan bir karar olur. Özellikle orta ve dar gelirli tüketicilerin, markalı konut ihtiyacını karşılar. Tüketiciyi yüksek faiz baskısından kurtarır. Aynı zamanda yatırımcıyı da motive eder. Yatırımcının daha kolay konut satıp, yeni yatırıma yönelme sürecini hızlandırır. Bu kararla birlikte, 2017 yılında konut satışları 1.5 milyona ulaşır. Türkiye kazanır!” diye konuştu.

Destek Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu: “TCMB zorunlu karşılıkları düşürerek bankaların kredi maliyetlerini azalttı ve bu değişiklik konut faizinin aşağı çekilmesinde önemli rol oynadı. Toplam konut satışları bu sayede yüzde 25,1 oranında arttı. Atılan bu adım da konut piyasasını canlandıracak ve büyümeyi de azımsanmayacak ölçüde destekleyecektir” dedi.
 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıHedef 2017 yılında 30 yeni ofis
  Sonraki yazı240 ay vadenin ilk hamlesi Pendik’ten
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın