Konutta balon var mı? Peter Turtzo değerlendirdi!

 Chris-Cortazzo-3

Dünyanın ilk ve en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker'ın ilk kez gerçekleştirdiği "Blue Camp" organizasyonu, gayrimenkul sektörüne yön verenler ile yurtiçi ve yurtdışından ünlü konuşmacıların katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya katılan ve "Avrupa ve ABD'deki Gayrimenkul Sektörü ve Türkiye'ye Bakış" konusunu katılımcılarla paylaşan Coldwell Banker Global Operasyon Başkanı Peter Turtzo; “Türkiye, konumu itibariyle yabancı yatırımcılar için çok cazip bir ülke. Yabancı yatırımcılar için en önemli iki husus; fiyatın artma garantisi ile yatırım yapmak istedikleri ülkeye duydukları güvendir. Türkiye, her iki noktada da yatırımcının ilgisini çekebilecek durumda bulunuyor. Türkiye, gayrimenkul yatırımları alanında baktığımızda dünyada ABD, Brezilya ve Çin’in ardından dördüncü sırada geliyor. Biz de Coldwell Banker olarak Türkiye pazarına çok inanıyoruz ve Coldwell Banker Türkiye'nin büyüme hızından çok etkilenmiş durumdayız.

Türkiye, fırsatlarla dolu bir ülke ve gayrimenkul konut satışı alanında dünyanın altıncı en büyük ülkesi.Türkiye, bireysel alıcılar açısından konut pazarında özellikle Ortadoğu'dan ve Avrupa'dan büyük talepler var. İkinci, bazen üçüncü ev açısından tercih edilen bir ülke. Her şeyden önce Türkiye'nin çok zengin bir kültürü var ve insanlarının sıcaklığı Türkiye'yi tercih etmelerinde etkili oluyor " dedi. Türkiye’de konut piyasasında balon var mı konusunda da değinen Peter Turtzo, “Türkiye’de ABD’den farklı bir durum var. Türkiye’deki gayrimenkul fiyatlarının yükselmesinin sebebi, orta sınıfın eğitiminin artması, dolayısıyla daha fazla para kazanmaları ve daha fazla harcama yapmalarıdır. Türkiye’de ABD’deki gibi bir artış ve kredi kullanımı yok. ABD’de mortgage krizi yaşandığı zaman, nereye giderseniz gidin istediğiniz krediyi hemen alıyordunuz ve hiçbir sorgulama ve araştırma olmuyordu. Türkiye’de ise durum oldukça farklı. Bankalar sizi araştırıyor ve kredi durumunuzu inceliyor. Türkiye'de ABD'dekinden farklı olarak kredi almadan en az yüzde 25'ini sağlıyor olmanız gerekiyor. Sadece yüzde 75'ini kredilendirebiliyorsunuz. Bu da kredilendirme durumunda ABD'ye kıyasla çok daha farklı bir istikrar yaratıyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'de yasal koşullar ve düzenlemeler ABD’den farklı. O nedenle Türkiye’de balon patlaması yaşanacağına inanmıyorum.“ dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazı15 soruda Moment İstanbul!
  Sonraki yazı“Konut değil arsa balonu var!”
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın