Kuzu Grup’un 57 bin konutluk dev projesi İran’da yükseliyor

İran’a 12 yıldır uygulanan ekonomik ambargonun sona ermesiyle İran’ın kapısının dünya ülkelerine açılacak olması, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinde iş yapan inşaatçıların gözlerinin bu ülkeye çevrilmesine neden oldu. Sözkonusu gelişme, 2011 yılında İran pazarını keşfeden ve 57 bin konutluk dev bir projeye imza atan, Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından Kuzu Grup’un yurtdışı pazardaki öncü konumunu da pekiştirdi.

İran ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, ekonomik ambargonun yavaş yavaş kalkmasıyla 400 milyar dolarlık pazar hacmine sahip İran’ın kapılarının dünya ülkelerine açılacağını belirterek, bunun ticaret, enerji, finans ve inşaat gibi konularda iş yapan firmalar için yeni iş imkanları ve fırsatlar yaratacağını, bu pazardan da en fazla Türkiye’nin yararlanacağını söyledi. Türkiye’nin İran ile ilişkilerde öne çıkacağını ifade eden Kuzu, “Ambargolara rağmen yaklaşık 14 milyar dolarlık ticaret ilişkimizin olduğu İran’a coğrafi açıdan da yakın olmamız, ülkemizin İran’daki normalleşme sürecinden kârlı çıkacağına işaret ediyor” dedi. İnşaat sektörü açısından İran’da önemli bir altyapı iş hacmi olduğunu da ifade eden Özen Kuzu, “Yine toplu konutlarla kentlerin yüzünün yenilenmesi sürecinde, alanında deneyimli Türk firmaları aktif olarak rol alabilecektir” yorumunu yaptı.

Kuzu Grup olarak yıllar önce girdikleri bu pazarda 57 bin konutluk büyük bir projeye imza attıklarını hatırlatan Özen Kuzu, Mesken Meher projesinin Tahran eyaletinin Parandan şehrindeki 20 bin konutluk ilk etabı teslim ettiklerini söyledi. Özen Kuzu, şimdi de Tahran eyaletinin Perdis şehrinde 37 bin konutluk ikinci etabı inşa ettiklerini, inşaatın yüzde 75 seviyesine ulaştığını açıkladı.

Özen Kuzu, “Bu proje, dünyada ‘tek kontratla yapılan en büyük konut projesi’ olarak öne çıkıyor. Kuzu Grup’un bu başarısı uluslararası müteahhitlik alanında Çin’den sonra ikinci olan Türkiye’nin bulunduğu konumu da pekiştiriyor” diye konuştu.

2 milyar dolarlık yatırım

Tahran’da toplamda 5 milyon 750 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan, 57 bin konutluk Mesken Meher projesinin bittiğinde küçük ölçekli bir kent gibi olacağını söyleyen Özen Kuzu, “İran İskan Bakanlığı tarafından ihale edilen ve yapımına Ocak 2011’de başladığımız Mesken Meher projesinin toplam büyüklüğü 2 milyar 12 milyon 500 bin dolar. Tahran’ın yeni konut ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan proje, en son teknolojilerle depreme dayanıklı olarak tünel kalıp sistemiyle inşa ediliyor” diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıTürkiye’de ev alan gençlerin oranı artıyor
  Sonraki yazıMerkez Zekeriyaköy sakinleri yaz partisinde buluştu
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın