Lice ve Genç’te PKK’lı teröristlere büyük darbe

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonla ilgili bilgi aldı.
Lice ve Genç’te terör örgütü PKK’ya yönelik son yılların en büyük operasyonu 7 bin askerin katılımıyla büyük bir başarı ile sürdürülüyor. 
Terör örgütü PKK’ya yönelik Diyarbakır’ın Lice ilçesinde “Bayrak-41 Şehit Jandarma Astsubay Tolga Topçuoğlu”, Bingöl’ün Genç ilçesinde ise “Şehit Binbaşı Turgay Çelik” adıyla başlatılan eş zamanlı operasyonlar sürüyor.
Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı ile Bingöl 49. Komando Tugay Komutanlığı emir komutasında 7 bini aşkın güvenlik personelinin katılımıyla, olumsuz hava şartlarına rağmen yürütülen hava destekli operasyonda 8’i Lice‘de 19 terörist silah ve teçhizatlarıyla etkisiz hale getirilirken, söz konusu örgüt mensupları arasında İçişleri Bakanlığının “aranan teröristler listesi”nde “yeşil kategori”de bulunan Erhan Siser kod adlı Edip Yetüt’ün de bulunduğu belirtildi.

Bir askerin şehit düştüğü operasyonda, 3 M-16 piyade tüfeği, kanas, 5 uzun namlulu silah, tabanca, 9 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 dragunov keskin nişancı tüfeği, bixi makineli tüfek, 2 tabanca, 7 el bombası ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ile örgütsel dokümanın yanı sıra narko-terörizmle mücadele kapsamında yaklaşık bin 400 kilogram uyuşturucu ele geçirildi
Teröristlerce bombalı saldırılarda kullanılmak üzere gasbedilmiş sahte plakalı 6 aracın bulunduğu operasyonda, 6 barınak ve 4 sığınak kullanılamaz hale getirildi.
Söz konusu bölgede PKK’nın üslenmesine geçit verilmezken teröristlerin bahar aylarında gerçekleştirmesi muhtemel birçok saldırı da önlenmiş oldu.
BÜYÜK DARBE VURULDU

Diyarbakır’ın Lice ve Bingöl’ün Genç ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik yürütülen kapsamlı operasyonda teröristlere büyük darbe vuruldu. Diyarbakır’ın Kulp, Lice ve Hani ilçeleri kuzeyi ile Bingöl il sınırı arasında barınan, dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristler ve iş birlikçilerinin etkisiz hale getirilmesi, sığınak, barınak, depo alanları ve uçaksavar mevzilerinin tahrip edilmesi ve terör örgütü PKK ile uyuşturucu üretimi ve ticareti gerçekleştirenler arasındaki bağın somut delilleriyle ortaya konulması, bölgede uyuşturucu maddelerin ve bunları gizleyenlerin bulunması amacıyla 5 Mart’ta Lice‘nin Örtülü, Tuzla, Hedik, Kıralan,Yamaçlı, Dernek, Saydamlı, Bayırlı Yalımlı, Akçabudak, Kılıçlı, Ulucak, Yorulmaz, Baharlar, Yaprak, Yünlüce, Güldiken ve Üçdamlar mahallerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bu kapsamda 5 Mart günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), emniyet unsurları ve güvenlik korucularından oluşan 7 bini aşkın personelin katılımıyla Diyarbakır Lice‘de “Bayrak-41 Şehit Jandarma Astsubay Tolga Topçuoğlu” ile Bingöl’ün Genç ilçesinde “Şehit Binbaşı Turgay Çelik” adlı eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Lice‘deki operasyona 1 Ekim 2015 günü Silvan ilçesinin Bahçelievler Mahallesi’ndeki evinden otomobil ile birliğine gittiği sırada bölücü terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdiği saldırıda şehit olan Silvan İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Astsubay Tolga Topçuoğlu’nun ismi verildi.

19 PKK’LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Olumsuz hava şartlarına rağmen bir metreyi aşan karın bulunduğu dağlık alanda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı ile Bingöl 49. Komando Tugay Komutanlığı emir komutasında 7 bini aşkın güvenlik personelinin katılımıyla başarıyla yürütülen hava destekli operasyonda teröristlerle zaman zaman sıcak temas sağlandı.

Sikorsky, hava taarruz ve insansız hava araçlarının havadan destek verdiği operasyonda, güvenlik güçleri, karadan ise 33’ü kobra olmak üzere 100’ü aşkın araçla operasyonu gerçekleştiriyor.

Operasyonda 8’i Lice‘de olmak üzere biri kadın 19 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

TERÖRİSTLERDEN BİRİ ‘YEŞİL KATEGORİ’DE 

Teröristlerden birinin İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesinde “yeşil kategori”de yer alan Erhan Siser kod adlı Edip Yetüt olduğu belirtildi.

Terörist Yetüt’ün 8’i, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, 7’si ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’, 2’si ‘adam öldürme’, ‘4’ü kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ olmak üzere 22 suçtan arama kaydı bulunduğu, kriminal inceleme raporlarına göre Diyarbakır’da 7 ayrı el yapımı patlayıcı ve mayın patlaması olayının faili olduğu tespit edildi.

BİR ASKER ŞEHİT DÜŞTÜ

Lice‘de devam eden operasyonda teröristlerle sıcak temas sağlandı.

Çıkan çatışmada yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Ali Şirin, kaldırıldığı hastanedeki müdahaleye rağmen şehit düştü.

SAHTE PLAKALI 6 ARAÇ BULUNDU

Güvenlik güçlerince drone de kullanılan hava destekli operasyonda, bombalı saldırılarda kullanılmak üzere gasbedilmiş sahte plakalı 6 araç bulundu. Araçlardan biri, güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyle etkisiz hale getirildi.

Teröristlere ait 6 barınak ve 4 sığınağın kullanılamaz hale getirildiği operasyon kapsamında, söz konusu bölgede güvenlik güçlerince gerçekleştirilen uygulamalarda kimlik kontrolü yapılıyor, araçların geçişi kontrollü sağlanıyor.

28 yol kontrol noktasında yapılan kontrollerde 348 araç ve bin 641 kişinin yapılan sorgulamalar sonucu haklarında suç kaydı bulunan 5 kişinin gözaltına alındığı ayrıca yoklama kaçağı oldukları tespit edilen 31 kişinin yakalandığı ve Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakıldığı ifade edildi.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda 5 günde, 3 M-16 piyade tüfeği, kanas, 5 uzun namlulu silah, tabanca, 9 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 dragunov keskin nişancı tüfeği, bixi makineli tüfek, 23 şarjör, 120 fişek, 7 el bombası, 2 glock marka tabanca, 39 tabanca fişeği, boş havan mühimmatı, 4 uçaksavar mühimmatı boş kovanı, hassas tartı, 2 el terazisi, 15 çift mekap ayakkabı, 10 koli torpil tabir edilen patlayıcı madde, 27 şemsiye, 27 kamuflajlı tişört, 350 kilogram amonyum nitrat, 18 terörist kıyafeti, 3 sırt çantası, 11 ısıtıcı, 1 çadır, 1 oksijen tüpü, 60 litre mazot, 23 ameliyat eldiveni, telsiz, 12 cerrahi makası, 16 çift ayakkabı, çok sayıda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

BİN 386 KİLOGRAM ESRAR BULUNDU

Terör örgütünün finans kaynaklarından uyuşturucuya yönelik narkoterörle mücadele kapsamında 872 kilogramı toz, 514 kilogramı da kubar olmak üzere bin 386 kilogram esrar ele geçirildi.

Lice ilçesi Akçabudak Köyü Dergan mezrasında terör örgütü mensuplarınca yasa dışı oluşturulan park bölgesinde iş makinesiyle yapılan kazı çalışmalarında toprağa gömülü 6 bidon içerisinde yaklaşık 650 kilogram muhtelif yiyecek elde edildi.

HAFTALIK GÜVENLİK TOPLANTISI LİCE’DE

Diyarbakır’da her hafta pazartesi günü, Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında gerçekleştirilen “Güvenlik Koordinasyon Toplantısı”, yürütülen operasyon nedeniyle bu hafta Lice Komando Alay Komutanlığı Taktik Komuta Merkezinde gerçekleştirildi.

Vali Aksoy’un başkanlığında düzenlenen toplantıya 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İçişleri Bakanlığınca kanun hükmünde kararname kapsamında Lice Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Sinan Başak ve İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan katıldı.

BAKAN SOYLU OPERASYON BÖLGESİNE GİTTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile dün Lice‘ye geldi.

Soylu’ya, terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen “Bayrak-41 Şehit Jandarma Tolga Topçuoğlu Müşterek Operasyonu”nun yürütüldüğü yönetim merkezinde brifing verildi.

Vali Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş ve diğer yetkililerle toplantıya katılan Soylu ve beraberindekiler operasyonla ilgili bilgi aldı.

Söz konusu bölgede PKK’nın üslenmesine geçit verilmezken teröristlerin bahar aylarında gerçekleştirmesi muhtemel birçok saldırı da önlenmiş oldu

Vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar, olumsuz hava ve iklim şartlarına rağmen devam ediyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.