Mecidiyeköy-Çamlıca arasına teleferik geliyor


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş tarafından 'Her Yere Metro Her Yerde Metro' sloganıyla başlatılan metro çalışmaları kapsamında yeni metro hatları açıklanırken diğer yandan da iki kıta teleferikle bağlanmaya hazırlanıyor. Asya ve Avrupa kıtalarını ilk defa teleferikle bağlayacak olan Mecidiyeköy – Zincirlikuyu ve Çamlıca Teleferik Hattı'nın temelleri önümüzdeki yıl içinde atılacak.

İBB'nin yatırım bütçesini 2015 yılına göre yüzde 32 artırdığı  2016 yılında 16 milyarlık yatırım paketinin büyük kısmını ulaşım hizmetlerine ayrılacağı öğrenildi.

Dünyada benzeri olmayan Mecidiyeköy-Zincirlikuyu ve Çamlıca Teleferik Hattı'nın yapımı için 2016 yılında çalışmalara başlayacak olan İBB, iki kıta arasında yolculuk süresinin 22 dakikaya indiren hat ile günde 6 bin yolcu talınmasını öngörüyor.

Çamlıca Cami'nin de açılacağı 2016 yılında Avrupa Yakası'ndan ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 10 kilometrelik teleferik hattı inşa edilecek. Söz konusu hat ile turizme de destek verilmiş olacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.