MIPIM’de Türkiye’den gövde gösterisi

14-17 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes’da 90 ülkenin en iddialı gayrimenkul yatırımcıları, fonları ve yatırım çekmede iddialı şehirlerinin katılımıyla gerçekleştirilen MIPIM’de Türkiye, 600’e yakın kişi ve 250 kuruluşla temsil edildi. Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla bakanlık düzeyinde temsil edildiği fuarda Bakan Özhaseki’nin sektöre daha güçlü bir şekilde destek olunacağı mesajı kadar MIPIM gibi bir fuarda yer alan Türk projelerinden büyük bir mutluluk duyduğu mesajı da dikkat çekti. 

Geniş katılımıyla dikkat çekti

Fransa Cannes’da 19 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen MIPIM 2017’de Türkiye, bin 800 metrekarelik alanda temsil edilirken, bu büyük alanda gayrimenkul şirketleri ve mimarlar kadar şehirlerin sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında iddialı projeleri dünya yatırımcılarının ve profesyonellerinin büyük ilgisine sahne oldu. Paris ve Londra çadırları arasında 685 metrekarelik çadırda temsil edilen İstanbul’un yanı sıra Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Hatay ve Kocaeli; uluslararası yatırımcılar açısından tam anlamıyla bir çekim merkezi oldu. Diğer yandan, fuarda 35 firma ve 47 proje ile yer alan Beyoğlu da bu ilginin merkezinde yer alan isimlerden biri oldu.

MIPIM 2017’ye damgasını vuran gelişmelerden bir diğeri ise uluslararası yatırımcıların da davetli olduğu etkinlikler oldu. 14 Mart 2017’de Türkiye Resmi Açılışı’nın yapıldığı MIPIM 2017’de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasını yaptığı “Türkiye Yabancı Yatırımcı İçin Neden Cazip Bir Ülke” isimli panel, sadece ulusal değil uluslararası yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı. Büyük bir ilgi gören panelin moderatörlüğünü Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın yaparken, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Cansel Turgut Yazıcı ve Aareal Bank Group Türkiye Genel Müdürü Şenay Azak Matt, uluslararası yatırımcıya Türkiye’nin fırsatlarını anlattılar.

“Bakanlık düzeyinde temsil edilmesi özel bir değer taşıyor”

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, Türkiye’nin, böyle bir dönemde MIPIM’de her zamankinden daha etkin varlık göstermiş olmasını son derece önemli bir gelişme olarak nitelendirirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Türkiye’nin bakanlık düzeyinde temsil edilmesinin özel bir değer taşıdığını vurguladı. Alkaş, “Uluslararası platformlarda Türkiye’deki pazarın canlı ve hareketli olacağının güvenini verdik” dedi.

Alkaş Genel Müdürü Yonca Özeker, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin MIPIM 2017’ye katılımını, Türkiye’nin daha etkin bir şekilde ifade edilmesi açısından son derece önemli sonuçlar yarattığını belirterek, Türkiye’nin bulunduğu şartlar içinde MIPIM’e katılımda kuruluş sayısı açısından geçen senenin rakamlarını yakalanmış olmasının son derece değerli olduğunu kaydetti. Aközer, şöyle devam etti: “Kuruluşlarımızla aynı heyecanı taşıyarak bu uluslararası platformda Türkiye’yi temsil etmek bizim için de gurur verici oldu. Hedefimiz her sene  daha fazla şehir ve projemizin tanıtımını sağlamak. MIPIM’de yoğun katılım ile uluslararası yatırımcıya Türkiye’deki hareketliliği ve devamlılığı aktardık. Bu aktarımda kuruluşların Türkiye temsiliyeti kadar Türkiye adına düzenlenen uluslararası toplantılar da son derece önemli bir rol üstlendi. Uluslararası kuruluşların gösterdiği büyük ilgi, hedeflerimize ulaştığımızı gösteriyor.”
 
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın