Osmangazi kazanca köprü oldu

Yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, emlak değerlerini son beş yılda beşe katladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın 30 Haziran’da açılışını yaptığı köprü sayesinde İzmit Körfez bölgesindeki satılık ev ve arsalar yüzde 300 ile yüzde 557 arasında değer kazandı.

Karar’dan Hamide Hangül’ün haberine göre, Kocaeli ve Yalova’yı birleştiren köprü, Gölcük, Karamürsel gibi talep gören noktalarda beş yıl önce 55 bin liradan satılan deniz manzaralı evler, şimdilerde en düşük 220 bin liradan alıcı buluyor. Bu rakam 350 bin dolara (1 milyon 15 bin 700 TL) kadar da çıkıyor.

METREKAREDE YÜZDE 557 ARTIŞ

İzmit Körfez ve Yalova bölgesinde metrekare fiyatları son beş yılda yüzde 557 arttı. Yalova kent merkezinde ikinci el konut metrekareleri 350 liradan 2 bin 300 liraya ulaştı. Bu rakam 3 bin 500 liraya kadar da yükseliyor. Bölgede fiyatların değer kazanmaya devam edeceğini belirten emlak sektör temsilcileri, Körfez ve Ereğli hattında yapılacak otel yatırımları ile fiyatların değer kazanmasını beklediklerini belirtiyorlar.

SANAYİ ÇEKİM MERKEZİ

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Osmangazi Köprüsü’nün hangilere ne kadar değer kattığını anlattı. İstanbul İzmir arasını 3,5 saate indirecek çalışmanın en önemli bölümünün, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü olduğunu belirten Erilkun, “Bu projenin hayata geçirilmesi öncelikle Karamürsel, Dilovası, Körfez ve Gebze’yi değiştirecek. Çünkü Gebze’yi Ovaakça Kavşağı yoluyla Bursa Çevreyoluna ve oradan da Balıkesir’e bağlıyor olacak. Bu nedenle de Gebze ve Dilovası özellikle sanayi yatırımlarının en ideal çekim merkezi olacak. Belirtilen çevre yoluyla Manisa ve İzmir bağlantıları çok daha kolay olacağı için Yalova – Karamürsel ve Körfez hattında konut fiyatlarında şimdiden yüzde 25’i aşan fiyat artışları yaşanıyor.”

"KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN TALEP BEKLİYORUZ"

Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, Yalova bölgesindeki arsa ve gayrimenkul satışlarında köprünün açılışı ile birlikte hızlı bir hareketlenme yaşadıklarını açıkladı. Beyttürk İnşaat olarak Yalova’ya yatırım yaptıklarını bildiren Barman, şöyle devam etti: “Suudi Arabistanlı gayrimenkul şirketi Kimma Huizama ile 2 milyar liralık proje için işbirliği yaptık. Yalova’da yapacağımız 5 bin konutluk projemiz ile özellikle Körfez ülkelerinden talep gelmesini bekliyoruz. Yalova’nın gelişen bölgesi Bursa yolu üzerinde yeni bir yaşam alanı kuracağız. 1 yıl içinde projemize başlamayı planlıyoruz, hem Körfez Bölgesi’nden hem de ülkemizden projeye ilginin büyük olacağını düşünüyoruz.”

OTEL YATIRIMI FİYATLARI ARTIRIR

* Yalova kent merkezinde yeni konut metrekare fiyatları 4.300 TL’ye kadar çıkıyor.

* Bu rakam, beş yıl önceki yeni konut metrekarelerinde 500 lira, ikinci elde 350 liraydı.

* Şimdilerde ikinci el konutlarda metrekare fiyatlar 2.300 TL-3.500 TL aralığında.

* Gölcük, Karamürsel gibi talep gören noktalarda 5 yıl öncesinde satılık evler 55.000 TL’ydi.

* Bu rakam şimdi 220 bin liradan başlıyor ve 350 bin dolara (1.1 milyon TL) çıkıyor.

* İzmit körfez bölgesinden Ereğli’ye kadar olan hatta otel yatırımları hayata geçirilecek.

* Otel yatırımı ile fiyatlarda önümüzdeki bir yılda en az yüzde 20 daha artış bekleniyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.