Özhaseki: Kaçak bina yapan en az 2 yıl hapis yatmalı

Kaçak durumdaki 15 milyona yakın konutu ilgilendiren ‘imar barışı’ konusuyla gündemde olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konu ile ilgili olarak açıklamalar yaptı.

‘İmar barışı’ sonrasına işaret ederek, “Kaçak yapı yapan da yaptıran da en az iki sene içeri girmeli” diyen Bakan Özhaseki, belediyeleri de bugüne kadar alınan yıkım kararlarını bir takım numaralarla yerine getirmedikleri gerekçesiyle eleştirdi.

”Cezanın alt sınırı 2 yıl olmalı”

Bakan Özhaseki, özetle şunları söyledi: “İmar barışıyla vatandaşın devletle olan ihtilafına da son veriyoruz. Mahkemelik durumlar varsa, ceza durumları varsa, yıkım kararları varsa kaldırıyoruz. Şimdiye kadar yıkım kararı alıp da bunları yıkan bir belediye varsa lütfen bana söylesin. İmar barışıyla bu işi kayıt altına alarak tespitleyip şimdiye kadar hata yapanların da cezasını yazıp belli bir bedel alıyoruz. Şu anda zaten kaçak binalarla ilgili bir seneden beş seneye kadar hapis cezası var. Fakat hükmün ertelenmesi geriye bırakılması meselesinden hepsi erteleniyor. Cezanın alt sınırını 2 yıl bir güne çıkarmalıyız. Meclis’te bunu tüm milletvekillerine anlatacağım, ne derler bilmiyorum. Kaçak yapıyı yapanı da yaptıranı da içeri atacaksın. Müteahhit, belediye başkanı fark etmez… Kaçak yapanlar yaptıranlar göz yumanlar içeride en az iki sene yatmayı göze alacak.”

Kaynak: Hürriyet/ Deniz Gürel

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.