Seçim Sonrası Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Durumda?

Mart ayında kamu bankalarının faiz indirim hamlesi ise hızlanan düşüş ivmesi son haftalarda yavaşladı. Konut kredisi faiz oranları seçim sonrasında dalgalanan döviz kuruna rağmen seçim sonrası da düşmeye edecek mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2018 yaz aylarında yaşanan kur krizi sonrası hızla yükselerek son yılların rekor seviyelerine ulaştı. Ardından ekonomide yaşanan dengelenme süreci ile konut kredisi faiz oranları da 2018 Ekim sonrasında düşüşe geçerek yaklaşık beş aydır inme eğiliminde devam etti. Kredipazari.com’dan elde edilen bilgilere göre, geçtiğimiz haftalarda kurda yaşanan tekrar yükseliş yönlü hareketler konut kredisinin beş aylık düşüş ivmesini bozdu. İki banka geçtiğimiz hafta konut kredisi faizlerinde artışa gitti. Mart ayının başında Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarında büyük bir indirim uygulayarak faizlerini %1.28’e çekmişti. Ardından diğer kamu bankaları VakıfBank ve HalkBank da aynı faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı. Sektördeki uzmanlar seçim öncesi uygulanan bu faiz oranlarının piyasa koşullarının oldukça altında olduğunu ve seçim sonrası yükseleceği aktarıyorlar. Seçimlerin ardından Nisan’ın ilk günü itibariyle henüz konut kredisi faiz oranlarında değişiklik görülmedi.  Güncel olarak en düşük tabela konut kredisi faiz oranı üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadeli taksitleri 3.600 TL, 10 yıl vadeli taksitleri ise 2.450 TL’ ye karşılık geliyor.

 ‘’Konut kredisi faiz oranları netleşmeye devam edecek”

Merkez Bankası Cuma günü dolardaki yükselişi engellemek amacıyla 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesinin kararlaştırdı. Bu adım ile beraber bankacıların verdiği bilgiye göre repo ihalesi açılmaması ortalama fonlama maliyetini yüzde 24’ten yüzde 25.50’ye çıkardı. Söz konusu değişiklikte bankaların likidite konusunda elini daralttı. TCMB fonlama maliyetlerine gelen örtülü faiz artırımı sonrasında dün itibariyle döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını da yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarıldı. Böylelikle bankaların likiditeye ulaşmasında kolaylık sağlandı. Önümüzdeki günlerde içeride S-400 füzeleri, F-35 uçaklarının teslimi, Golan krizi gibi konular dışarıda ise Çin – ABD ticaret savaşı, İngiltere’nin Brexit kararı gibi konular döviz kurunun durumunu belirleyecek. Kurdaki hareketliliğin konut kredisi faizlerine yansıması merak edilirken uzmanlar kurdaki hareketliliğin yakın vadede faizlere etkisi olmasını tahmin etmiyor.  Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz hafta “Konut kredisi faiz oranları Mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor, konut kredileri yüzde 1,28’lere geldi, tahminim Mayıs gibi yüzde 1’in altını, yüzde 0,98’i görmesi yönünde, sektördeki süreç daha da hızlanacak” değerlendirmesini yaptı. Konut kredisi faiz oranlarının net olarak seyri seçim sonrasında şu şekilde güncellendi:

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Ziraat Bankası yüzde 1.28 faiz oranı en düşük tabela konut kredisi faiz oranını kullandırıyor.

VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranı

VakıfBank’ın tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.75 seviyesinde. Banka kampanyalı Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi kapsamında 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.28 faiz oranı kullandırıyor. Ayrıca VakıfBank Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi kampanyası için yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

HalkBank Konut Kredisi Faiz Oranı

HalkBank’ın kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranları yüzde 1.28, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranı yüzde 1.32, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranları ise yüzde 1.85 seviyesinde.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı

Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl vadeye dek yüzde 1.54, kar payı oranı 10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.59 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor.

ICBC Konut Kredisi Faiz Oranı

ICBC yüzde 2.4 tabela konut kredisi faiz oranı sunsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında yüzde 1.60 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

TEB Konut Kredisi Faiz Oranı

TEB konut kredisi ürün dahilinde yüzde 2.58, kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde ise yüzde 1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Yapı Kredi Bankası 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.65 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Garanti Bankası 500 bin TL’ ye kadar konut kredilerinde 12 ay vadeye dek yüzde 1.71, 13 – 120 ay vade aralığında ise yüzde 1.65 faiz oranı kullandırıyor. Banka 120 – 240 ay vade arasında ise yüzde 1.91 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

ING Konut Kredisi Faiz Oranı

ING Bank konut kredisi ürünleri kapsamında yüzde 1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını yüzde 1.65’e düşürüyor.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Akbank 24 ay vadeye kadar konut kredilerinde %2.05, 36 – 60 ay vade aralığında 1.77, 72 – 120 ay vade aralığında ise yüzde 1.69 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank Konut Kredisi Faiz Oranı

DenizBank 3 ay vadeden 25 yıl vadeye kadar 100 bin TL’ ye kadar konut kredilerinde yüzde 1.65 faiz oranı sunuyor.

QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı

QNB Finansbank 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.8 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.