Sinpaş orta gelirliye konut üretecek

Orta gelir grubunun Sinpaş GYO’nun konutlarına olan ilgisi, firmanında strateji değiştirmesine neden oldu. Sinpaş, talebi karşılamak için Seven Gayrimenkul’ü kurdu. Seven Gayrimenkul metrekaresi 800 TL’den başlayan fiyatlarla konut üretecek.

Aktif büyüklükte İMKB-100 şirketleri arasında 49’uncu sırada yer alan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’in aklı bir süredir, ürettikleri konutların orta gelir grubu tarafından da büyük ilgi görmesindeydi. Talep karşısında bir hayli memnun olan Çelik, bu gelir grubuna da hizmet vermek istiyordu. Ancak Sinpaş GYO’nun müşteri nezdinde ki mevcut marka algısını değiştirmek gibi bir niyeti de yoktu. Çelik, bu sebeple yüzde 100 Sinpaş iştiraki olan ve orta gelir grubuna hitap eden bir şirket kurdu. Şirketin, kaptan koltuğuna uzun yıllar Sinpaş GYO’nun Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yapan Seba Gacemer’i getirdi.

Sinpaş GYO’nun 2011 yılı değerlendirme toplantısı için basın mensuplarının karşısına geçen Ömer Faruk Çelik, orta gelir grubuna yönelik aldıkları bu karardan önce şirketin genel durumu ile ilgili bilgi verdi. Buna göre şirketin 2007 yılında 989 milyon TL olan aktif büyüklüğü 2011 Eylül sonu itibariyle 1 milyar 880 milyon liraya ulaştı. Bu Sinpaş GYO’nun kurulduğu 2007’den bu yana aktif büyüklüğünün yüzde 90 büyümesi demek. Bu süre zarfında şirketin proje sayısı da artış gösterdi. Yola 5 projeyle çıkan şirketin, bugün 16 projesi var. Bu projelerden 1 milyon 962 bin metrekare, yani yaklaşık 13 bin 500 konut üretilecek. Şirket önümüzdeki 5 yıllık dönemde projelerden elde edilecek toplam cironun 6 milyar TL civarında olmasını bekliyor.

Seven Gayrimenkul kuruldu

Firmanın geleceğe dair hedefleri ise bir hayli büyük. Sinpaş GYO, 2017 yılına kadar 1 milyar 600 milyon TL kâr elde etmek istiyor. Yani şirket bu sürenin sonunda 3,5 milyar TL’lik bir şirket olacak. Tabi bunlar Sinpaş’ın hazırladığı yol haritası bağlamında beklentileri. 2012 yılı da bu bağlamda yeni döneme dair ilk yıl olacak. Organizasyon yapısında gidilen değişiklik de şirketin bu yeni döneme ilişkin kararlarından. “Bugün sektörümüz yönetimsel anlamda bilimsel bir yapıya doğru yol alıyor. Onun için ilk adım olarak tüm kadroda bir değişikliğe gittik. Atamalarımızı tamamladık ve yeniden büyümenin stratejilerini oluşturmaya başladık” diyor Ömer Faruk Çelik. Şirketin bu konuya ilişkin ilk hamlesi Sinpaş GYO’nun iştiraki Seven Gayrimenkul’ü yeniden yapılandırarak başına da Seba Gacemer’i getirmek oldu. Çiçeği burnunda yeni şirket, orta sınıfın taleplerini karşılamak için kaliteden taviz vermeden düşük maliyetlerle konut üretmek için kolları sıvadı.

Yılda bin konut üretecek

Seven Gayrimenkul orta gelir grubu için yılda bin konuta imza atacak. Sinpaş GYO’nun projeleri metrekaresi 3 bin lira ve üzerinde konumlanırken, Seven’in projeleri lokasyona göre değişmekle birlikte bin 800 TL ile 2 bin 500 TL arasında olacak. Şirketin, ilk projesi olan Sancaktepe’deki 550 konutluk Troya bu ay satışa çıkacak. Sümeyye Dalkılınç

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıNish Adalar’da son daireler
  Sonraki yazıİSTANBUL’DA VENEDİK HAVASI
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın