İSTANBUL’DA VENEDİK HAVASI

 

Kentsel dönüşümün gündemden düşmediği İstanbul’daki son büyük dönüşüm örneği Kiptaş ile Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı’ndan geldi. Kurtköy’deki Via/Port yatırımını Avrupa’ya ne zaman taşıyacağı merak edilen Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı’nın yeni proje için seçtiği yer ise Kiptaş binaları ve İston Fabrikası’nın bulunduğu 82 bin metrekarelik arsa oldu. Daha önce boru üretilen arazi, Venedik kanallarıyla çerçevelenmiş 2 bin 500 konuta ev sahibi olacak. Projede yer alacak kanallarda gondollarla gezilebilecek. 

Evler de Venedik modeli

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Venedik’teki kanallardan esinlenilerek yapılan ‘Via/Port Venezia’ adındaki projeyi Kiptaş’tan hasılat paylaşımı modeliyle alan Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı Eş Başkanı Coşkun Bayraktar, ihaleyi kazandıktan sonra burada Via/Port benzeri bir model uygulamayı düşündüklerini, ancak emsal oranı karşısında AVM’nin yanı sıra ofis ve konuttan oluşan bir proje geliştirmeye karar verdiklerini açıkladı. Bu karar sonrasında bir Venedik seyahati sırasında çok etkilediği kanal konseptini İstanbul’a bu projeyle taşımayı düşündüğünü belirten Bayraktar, sadece kanalların değil, konutların da Venedik kanallarının çevresinde yer alanları model alacağını vurguladı.

Değer 2.5 milyar lirayı geçer

2 bin 500 konut, 50 bin metrekarelik ofis ve 70 bin metrekarelik AVM’den oluşan projede farklılığın Venedik modeliyle sınırlı olmayacağının altını çizen Bayraktar, “Mesela ofislerde tavanları yüksek yapacağız. AVM’yi ise bir tiyatro gibi planlıyoruz. Tamamen temalı bir AVM olacak. Konutlar da farklı özellikler içerecek. İstanbullunun bu projeyi çok beğeneceğini düşünüyorum” diye konuştu. Projenin yarattığı tüm bu farklılıklarla şu anda 1.3 milyar lira olarak belirlenen değerinin tamamlandığında 2.5 milyar lirayı geçeceğinin altını çizen Bayraktar, sadece konutlarda 1 milyar lira civarında hasılat öngördükleri Venezia’nın yüzde 39’unu Kiptaş’a vereceklerini belirtti.

Londra ve Dubai’ye ofis

VIA Development CEO’su Tayfun Döşkaya projenin teslim tarihini 2014’ün sonu olarak öngördüklerini belirterek, dairelerin 61’den 217 metrekareye kadar değişeceği projede fiyatların 179 bin liradan başlayacağını kaydetti. Yaklaşık 800 ön talep aldıklarını vurgulayan Döşkaya, bu arada Mütekabiliyet Yasası’ndaki değişime paralel olarak Ortadoğu pazarı için Dubai’de, Avrupa pazarı içinse Londra’da ofis açtıklarını da kaydetti.

Metris başka yere taşınıyor

Projenin ortaklarından Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım da, İstanbul’da bundan sonra önemli kentsel dönüşüm projelerinin olacağına dikkat çekti. Via/Port Venezia’nın da bir dönüşüm projesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, projenin gerçekleştirileceği arazide yer alan İston Fabrikası’nı bir başka yere taşıyacaklarını belirterek, diğer iki dönüşüm hakkında konuştu. Bunlardan biri olarak Finanskent’in arkasındaki 500 dönümlük alanı ve Metris Cezaevi arazisini gösteren Yıldırım, Finanskent yakınlarındaki bölüm için şöyle konuştu: “500 dönümlük alanda dönüşüm başlattık. Fikirtepe’deki gibi olamasa bile 1.5 emsalle hak sahiplerine birer daire vererek dönüşüm başlattık. Beşiktaş-Havaalanı arasında yapılması planlanan ve 2012 içinde ihaleye çıkarılacak metro, projenin önünden geçecek. Bu arada metronun bir istasyonu da Via/Port Venezia’daki AVM’den geçiyor.” İsmet Yıldırım, projenin hemen yakınında yer alan Metris Cezaevi’nin de taşınmasının planlandığına işaret ederek, “Metris Cezaevi artık şehrin içinde kalıyor. Şehrin dışında bir yere kaldırmak için uğraşacağız. O konuda bir çalışma var. Via/Port Venezia bittiğinde Metris de taşınacak“ dedi. www.milliyet.com.tr

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSinpaş orta gelirliye konut üretecek
  Sonraki yazıSinpaş’tan Liva İstanbul’da Hobi Akademisi
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın