Suriyeliler daire arayışında

Geçen yıldan beri Türkiye'ye göçleri devam eden Suriyeliler yoğun şekilde ev arayışlarını da sürdürüyor. Sırtında tek bir çantayla gelip 3, 6 aylık ya da 1 yıllık kirayı peşin vererek ev sahibini ikna eden Suriyeliler, bin liralık bir daireye mecburiyetten 2 bin liraya kadar vermeyi kabul edince ev sahibi de tercihini Suriyeli'den yana kullanıyor.

Sabah'ın haberine göre; Bahçeşehir'de faaliyet gösteren emlak danışmanı Gizem Çakır, "Türk vatandaşına bin liraya kiraya verilen daire Suriyeli'ye bin 500 liraya kadar çıkıyor. Ülkede durumu iyi Suriyeliler de var. Çoğu kirasını en az 3 aylık peşin veriyor" dedi. Çakır pek çok 1+1 dairede 5-6 Suriyeli'nin kaldığına dikkat çekti. Halkalı'da faaliyet gösteren emlak danışmanı Barış Dalyan, zengin Suriyeliler'in ise daire aldıklarını söyledi.

Halkalı'da 1+1 dairesini bir Suriyeli'ye kiraya veren Gülcan Fırat ise, "Adam sırtında bir çantasıyla gelip dairemi kiralamak istedi. Hem depozitoyu hem de 3 aylık kiramı peşin verdi. Kira biraz kısmet işi. Uyruğu fark etmiyor. Bugüne kadar hep kendi vatandaşıma kiraya verdim ama çoğunda da sıkıntı yaşadım" dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.