‘Tek başına iktidar’ yeni projelerin de vizesini verdi

Konut sektöründeki belirsizlik; AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar olmasıyla birlikte yerini hareketliliğe bıraktı. Yaklaşık 6 aydır ciddi bir durağanlık yaşanan ülke ekonomisinin lokomotifi durumundaki sektörde yeniden hareketliliğin başladığını belirten Kırımlı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kırımlı; ‘‘Siyasetteki belirsizlik ister istemez ekonomiye yansımıştı. Konut satışları bir anda kesildi. Özellikle yabancı alıcılar siyasi belirsizlik nedeniyle alımdan vazgeçmişti. Seçim sonuçlarından çıkan olumlu sonuç bu ivmeyi tersine çevirdi. Birkaç gündür ciddi bir hareketlilik var’’ dedi.

Siyasetteki bu olumlu gelişmenin tüm piyasalarda gözle görülür bir rahatlamaya neden olduğunun altını çizen Kırımlı; yeni projeler için start verdiklerini söyledi. Özellikle kentsel dönüşüm konusunda çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgulayan Engin Kırımlı ‘‘Tek başına iktidar, alınacak kararların hızlandırılması anlamına geliyor. Kentsel dönüşüm konusunda kararların hızlandırılması hem konut sahiplerini hem de yüklenici firmaları rahatlatacaktır. Deprem gerçeği kapımızda, bu nedenle hızlı hareket etmek ve eski binaları yenilemek durumundayız’’ dedi. 

Özellikle konut kredilerindeki faizlerin, tekrar olması gereken oranlara düşürülmesinin şart olduğunu belirten Kırımlı, bunun sektördeki tıkanıklığı gidereceğini vurguladı. Kırımlı ‘‘Şu an için gelecekten umutluyuz. Taşların yerine oturması bizim yeni projelere yönelmemizi sağladı. Devam eden projelerimizin yanında yenileri için de start verdik. Yaşanabilir konutları en uygun fiyatlarla üretmek için elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz’’ dedi. Seçimler öncesindeki belirsizlik konut sektörünü de ciddi olarak etkilemiş; bir çok firma piyasalardaki durağanlık nedeniyle projelerini askıya almıştı. 1 Kasım seçim sonuçları ile siyasetteki belirsizliğin giderilmesi bu durağanlığı giderecek gibi görünüyor." diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.