Terör mağduru şehirlere 10 milyar TL yatırım!

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde gerçekleşen terör saldırıları sonucunda birçok yerleşim merkezinde 30 binden fazla konut, binlerce işyeri, kamu binaları, sosyal yaşam alanları kullanılamaz hale gele gelmiş, bölge halkı mağdur olmuştu. Türk askeri ve polisinin müşterek yürüttüğü başarılı operasyonlar sonucunda teröristler emellerine ulaşamadan etkisiz hale getirilmişlerdi. Bölgede huzurun yeniden tesis edilmesiyle birlikte, terör saldırılarından etkilenen merkezler yeniden inşa edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde yaşanan terör saldırıları sonucunda kullanılamaz hale gelen 30 bin konut ve yerleşim merkezleri ile ilgili açıklamalar yaptı. Toplam 7 bölgede 10 milyar Türk Lirası’ndan fazla bir yatırımın hayata geçirileceğini ifade eden Bakan Özhaseki; “Şimdi yaraları sarma zamanı. Devletin kudretli eli nasıl ki bölgedeki hain teröristlerin üzerine şiddetli bir şekilde indiyse, şimdi de devletin şefkatli elini bölgedeki terör mağduru halka uzatma zamanı” dedi.

36 bin konut yapılacak

Terör saldırılarından en çok etkilenen Şırnak il merkezi, Sur, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin ve Yüksekova için önemli yatırımların hayata geçeceğinin müjdesini veren Özhaseki, bölgede yürütülen yeniden imar çalışmaları kapsamında; zarar tespit çalışmalarının tümüyle tamamlandığını ifade etti.
Bakan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü; “Ağır hasarlı yapıların yıkımı ve enkaz kaldırma işlemlerinde büyük ölçüde sona yaklaşıldı. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve uzlaşma görüşmeleri için irtibat ofisleri kuruldu. Bakanlar Kurulu’nca riskli alanlar, bakanlığımızca da rezerv yapı alanları belirlendi. İmar planları revize edilerek konut yapımına ve altyapı yenileme çalışmalarına başlandı. İhtiyaç duyulan yerlerde İller Bankası tarafından araziler satın alındı. ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ çerçevesinde tarihi Diyarbakır evlerinin restorasyonu; sokak sağlıklaştırması, cami-kilise gibi tarihi yapıların restorasyon ve rekreasyon alanı için de çalışmaları başlatıldı” dedi.

Bakan Özhaseki, Diyarbakır Sur’da 1 Milyar 960 milyon, Şırnak Merkez’de 1 milyar 402 milyon 300 bin, Silopi’de 653 milyon 300 bin, İdil’de 457 milyon 600 bin, Cizre’de 1 milyar 430 milyon, Yüksekova’da 2 milyar 457 milyon, Nusaybin’de 1 milyar 787 milyon tutarında bir yatırım yapacaklarını söyledi.

İlk konutların teslimi yıl sonunda

Terörden zarar gören bölgelerde altyapı ve sosyal donatı alanlarıyla birlikte 36 bin konutun yapılacağını ifade eden Bakan Özhaseki, “Bu yılın sonunda ilk konutlar teslim edilecek. Sur haricideki 6 yerleşim yerinde 1 yıl içinde, Sur da ise 2 yıl içinde çalışmaların tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi.
Bakanı Özhaseki, evleri kullanılamaz halde olan 5 bin 442 vatandaş için de yeni yerleşim alanları oluşturuluncaya kadar toplam 30 milyon 7 bin 620 lira kira yardımı yapıldığını belirtti.
 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın