TOBB arazinde imar planları 5-6 kere değişti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Zeytinburnu’ndaki 220 bin metrekarelik arazisini ihaleyle 1 milyar 140 milyar lira taahhütle kazanan Kalkavan Yapı, Hasan Sever İnşaat ve Gül Yapı, arsada önümüzdeki hafta inşaat çalışmalarına başlıyor. Arazide yükselecek Yedi Mavi projesinde 560 konut, 288 ticari ünite olmak üzere toplam 848 birim bulunacak. Metrekaresi KDV hariç 12 bin liradan başlayan projede daireler 985 bin lira ile 6.5 milyon lira arasında değişiyor.

DAVAMIZ VARDI BİZ KAZANDIK 

Karar’dan Hamide Hangül’ün haberine göre, Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan, ihaleyi kazandıktan sonra tam 10 yönetmeliğin değiştiğini belirterek, “Biz aldığımızda yükseklik serbesti, sonra 70 metreye düştü. Proje çalışmalarımız devam ederken ‘tam projeyi tamamladık’ diye belediyeye getirdik ‘plan değişti’ denildi. Biz de 5-6 kez değişiklik yaptık. Yükseklik ve blok yapılaşmayla ilgili” dedi. Kalkavan, satılabilir alanda ise 220 binden 175 bin metrekareye geldiklerini vurguladı. Araziye ilişkin şu anda herhangi bir davanın olmadığını söyleyen Kalkavan, “Bir davamız yok şu anda, önceden vardı biz kazandık” dedi.

ŞİMDİDEN 1.200 TALEP

Projede hafriyatın bittiğini, temel çalışmalarına başladıklarını, önümüzdeki hafta da inşaata geçileceğini söyleyen Nazım Kalkavan, şimdiden bin 200 talebin geldiğini açıkladı. Projede 175 bin metrekare satılabilir alan bulunduğunu ifade eden Kalkavan, 13 günde yüzde 15’inin satıldığını vurguladı. Hasan Sever İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sever de satışların yüzde 80’inin yerli yatırımcılara gerçekleştiğini belirtti.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA OTOPARK

Yedi Mavi projesinde elektrikli araçlar için otoparklar yaptıklarını dile getiren Kalkavan Yapı Başkanı Nazım Kalkavan, “2 bin 600 araçlık otopark bulunacak” dedi. Yüksekliğin 2.5 metre olacağını belirten Kalkavan, “Belediye 2.5 metreden fazla yükseklik vermiyor. Yoksa biz 3.5 metre öngörmüştük” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNBURNU’NDA 6.5 MİLYONA DAİRE

TOBB Zeytinburnu arazisinde planladıkları rakamın yüzde 60-70 üzerine çıktıklarını açıklayan Kalkavan Yapı Başkanı Nazım Kalkavan, yatırım bedelinin 1 milyar 140 milyar lirayla birlikte 3 milyar liraya geleceğini söyledi. Metrekare fiyatlarının KDV hariç 12 bin liradan başladığını, 18 bin liraya kadar yükseldiğini söyleyen Kalkavan, en düşük dairenin 985 bin liradan başladığını açıklayarak, “6.5 milyon liraya kadar yükseliyor. KDV hariç” dedi. Kalkavan, projenin başladıktan sonra 30 ayda teslim edileceğini bildirdi. Kalkavan, Yedi Mavide 6 bloğun konut, bir bloğun da ticari üniteden oluşacağını kaydetti. Kalkavan Yapı, Hasan Sever İnşaat ve Gül Yapı Gayrimenkul Geliştirme İş Ortaklığı’nda, 1 milyar 140 milyon liralık rekor ihale bedeliyle İstanbul’un en değerli arazilerinden TOBB’un Zeytinburnu arazisi

5 YILDIZLI OTEL DE YAPACAK

Yedi Mavi Projesi 63 dönüm arazi üzerinde 17 kat ve 6 bloktan oluşuyor. Daireler 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 olmak üzere 5 farklı tipten oluşuyor. Residans (Konut), ofis, AVM ve apart otelin yer alacağı karma konseptli projede toplam 1047 adet bağımsız bölüm yer alıyor. Daire büyüklüklerinin 75 metrekare ile 400 metrekare arasında değişiyor.

HAVALİMANINA 5 KİLOMETRE

Yedi Mavi projesi, Marmaray, İDO Bakırköy Terminali ve Ataköy Marina’ya 1 kilometre  Atatürk Havalimanı, İDO Yenikapı Terminali ve E-5’e 5 kilometre mesafede yer alıyor. Büyük projelerin tamamlanmasıyla lokasyonun daha da değerleneceğini belirten Nazım Kalkavan, “Aralık 2016’da açılacak Avrasya Tüneli ile İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki mesafe 15 dakikaya inecek. Bu projelerin bitmesiyle Yedi Mavi’nin  zaten çok değerli olan lokasyonu, İstanbul’un her yerine  trafiksiz ulaşım sağlayacak” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın