Türkiye’nin Kritik Geleceği İçin Sayılı Günler

Türkiye nefesini tutarcasına 16 Nisan tarihini beklemeye başladı. Kritik geleceğine ilişkin kamuoyunun kararını vereceği bu önemli tarihi randevu için sayılı günler kaldı.

Bilenler bilir, biz bu sayfalarda siyaset yazmıyoruz. Ancak siyasetin ekonomiyi etkileyen bir yanı olduğunu da gözardı etmiyoruz.

Sonuç her ne olursa olsun, Türkiyemiz için olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyoruz ve çıkacak karara, halkın kararı olacağı için şimdiden saygı duyuyoruz.

Dediğimiz gibi, siyaset, verilen kararlar, atılan adımların her biri ekonomik geleceğimize de yön veriyor. Şimdilerde hepimiz aslında son 3 senedir dış darbelerle hızı kesilen ekonomik büyümenin yeniden başlamasını, esnafından çalışanına herkesin yeniden nefes almasını bekliyoruz.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, son günlerde pek çok toplantıya katılarak referandum sonrasının mesajlarını da veriyor. Ekibimizin takip ettiği toplantılardan biri de Mardin İşadamları Derneği'nin (MARİŞ) düzenlediği toplantıydı. İşte o toplantıdan aldığımız notlar:

– Maliye Bakanı Ağbal, anayasa değişikliğine ilişkin olarak  ''Ertelenen yatırımların yapılabilmesinin önünü açacak bir anayasa değişikliği olacak'' dedi.

Özellikle son 3 yılda Türkiye ekonomisini dumura uğratma noktasında önemli çabalar olduğunu söyledi ve "Bunların hepsinin üstesinden gelmek üzere de tedbirleri aldık ama bugün 16 Nisan'ı konuşurken, Türkiye ekonomisin istikrarlı, güçlü dönemlerinde ekonominin daha hızlı büyüdüğünü, refahın daha hızlı arttığını, Türkiye'nin meselelerinin de daha hızlı çözüldüğünü bilelim. Onun için önümüzdeki dönemde bir istikrar istiyorsak, ekonomide güçlü bir gidiş bekliyorsak bunu biz ancak siyasette güçlü olarak yapabiliriz. 16 Nisan bu bakımdan son derece önemli" dedi.

– Yılın ilk çeyreğinde ekonomide olumlu sinyallerin arka arkaya gelmeye başladığına işaret etti ve iş dünyasında ocak ayından itibaren ekonomideki hareketlenmede çok yüksek bir moral ve motivasyonun olduğunu gördüklerini söyledi.

– 16 Nisan'dan sonra yeni bir sisteme geçileceğini işaret etti, "Ertelenen dediğim özel sektör yatırımları, 16 Nisan sonrası dönemde hızlı bir şekilde devreye sokulacak. 2019'a kadar olan dönem, seçimsiz, hiçbir siyasi riskin olmadığı bir dönem olacak. Bu dönemde hükümet olarak özellikle ekonomiyle ilgili alanlarda, konularda yapısal reformları bir bir hayata geçireceğiz. İnşallah 2017'nin ilk çeyreği 2016'nın son çeyreğinden daha güzel olacak. 2017'nin geri kalan çeyrekleri ise inşallah bugünden daha güzel olacak." diye konuştu.

Tüm bu mesajlar, doğusundan batısına kadar ülkenin üzerine adeta pompalanan karamsarlık bulutlarını aralamaya yönelik ama daha önemlisi, iş dünyasına, üreten ve ekonominin lokomotifi durumunda olanlara yönelik mesajlar. Hükümet geleceği öngörmekten uzak olduğu için yatırımda teşvik ve cesaretine kaybedenlere, 'yanınızdayız' mesajını ve istenilen reformların yapılacağını bu sözlerle garanti ediyor…

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.