Türkler apartman dairesi, Avrupalılar ise müstakil ev istiyor

RE/MAX Türkiye, Marketagent.com işbirliği tarafından gerçekleştirilen gayrimenkul alışkanlıkları araştırmasına göre Türkler ev alırken apartman dairesi, Avrupalılar ise müstakil evleri tercih ediyor. Avrupa’nın 16 ülkesinden 8 bin, Türkiye’den ise 500 denek üzerinde yapılan araştırmada; Türklerin yüzde 53,8’i kendine ait evde otururken Avrupalılarda bu durum yüzde 35,8 olarak görülüyor. 

Türklere balkon, Avrupalılara ayrı oda gerekiyor

Türk vatandaşların olmazsa olmaz olarak gördükleri balkon, ev tercihinde büyük değer taşıyor. Araştırmaya göre Türklerin yüzde 79.6’si balkon veya terasın bir evde mutlaka olması gerektiğini söylüyor. Bunu yeşil alanlar, parklar ve kendine ait oda takip ediyor. Avrupalılar ise kendine ait oda yüzde 59.4 ile ilk sırada yer alıyor. Balkon ise Avrupalılar için son sırada…

Türkiye'de halkın sadece yüzde 3'ü yalnız yaşıyor

Ev hayatı kategorisinde, Türkiye’de yalnız yaşayanların oranı yüzde 3 ile sınırlıyken, Finlandiya yüzde 35 ile birinci sırada yer alıyor. Araştırmada ‘Avrupalılar yalnız yaşar’ algısının aksine, Avrupalıların yüzde 62’sinin partneriyle yaşıyor. Avrupalıların yüzde 15’inin ise yalnız yaşadığı görülüyor.

Araştırmaya göre Avrupalılar ile Türklerin taşınma alışkanlıkları benzerlik gösteriyor. Türkler ve Avrupalılar yaşamları boyunca ortalama 4 kez taşınıyor. Genç yaşlarda daha sakin hayatı tercih eden Türkler, en sık 40-60 yaşları arasında Avrupalılar ise 35-45 yaş arasında ev değiştiriyor.

Türkiye'de bir yıllık kira, Avrupa'nın bir ayına eşit

Araştırmanın en dikkat çekici noktası ise pahalılık kategorisinde gün yüzüne çıkıyor. Türklerin 1 yıl boyunca barınma için harcadığı giderin Avrupalılarınki ile neredeyse aynı… Türkler kazancının yüzde 39’unu barınmaya harcarken, Avrupalılar’da bu oran yüzde 41… Avrupalıların yüzde 85’i ülkelerindeki barınmanın gittikçe pahalılaştığını söylüyor. Türklerde bu durum yüzde 90 seviyesine kadar çıkıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.