VakıfBank konut kredisi faizini 1.49’a düşürdü

VakıfBank konut kredisi faiz oranlarını belli oranda düşürdü.

VakıfBank, yeterli olmamakla birlikte konut kredisi araç kredisi ve ihtiyaç kredisi faizlerini düşürdü. Şimdi gözler diğer kamu bankalarında. İnşaatçılar başta olmak üzere birçok sektör temsilcisi, diğer kamu bankalarından da indirim bekliyor. Sektör temsilcileri VakıfBank’ın konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredi faizlerini düşürmesini Yeni Şafak Gazetesi’ne değerlendirdi. Temsilciler atılan bu adımı olumlu karşılıyor ancak yeterli bulmuyor. Diğer kamu bankalarına ve özel bankalara da ‘faizi düşür’ çağrısı yapan sektör temsilcileri, konut sektörünün önündeki tıkanıkların giderilmesi için VakıfBank’ın yaptığı indirimin bir ilk adım olması temennisinde bulundu. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, VakıfBank’ın konut kredilerini belli bir oranda düşürmesini olumlu karşıladıklarını ancak, bu indirimi tam olarak yeterli bulmadıklarını belirtti.

‘‘VakıfBank konut kredisi faizi düşüşü diğer bankalara örnek olmalı’’

VakıfBank konut kredisi faiz düşüşü ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tellioğlu, kamu bankalarıyla birlikte diğer bankaların da konut faizlerini düşürmesi çağrısında bulundu. Tellioğlu, “Hatta mevduat faizleri de aşağı düşürülmeli. Konut sektörünün önündeki tıkanıklıklardan biri de mevduat faizleri. Mevduat faizlerinin de yüksek olması büyük sorun. 1 milyon lirayı götürüp bankaya faize yatırdığınız da yıllık yüzde 20-25’den ayda 20 bin lira faiz veriyor. Şimdi siz 20 bin lira faiz aldığınız yerde 1 milyon liraya alacağınız evin ortalama kira değeri 3 bin lira. Bu yüzden ’20 bin lira faiz alıyorum. Gerekirse 3 bin lira kira vereyim’ diyor. Bu yüksek mevduat faizi paranızın ekonomiye, ticarete geçmesini engelliyor” ifadelerini kullandı.

VakıfBank konut faizini yüzde 1,49’a düşürdü

Önceki gün konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredi faiz oranlarında indirime giden VakıfBank,  1,5 milyon TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,63’ten yüzde 1,49’a indirdi. İkinci el ve sıfır araçlarda, taşıt kredilerinde de indirime giden banka, yüzde 1,72 olan aylık faiz oranını yüzde 1,55’e çekti. VakıfBank’ta indirim öncesinde aylık yüzde 1,77’den başlayan bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yapılan değişiklik sonrasında yüzde 1,59’dan başlayan oranlara indirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın