Yabancı sermayeli gayrimenkul şirketleri, 2018’den umutlu

GİSP tarafından düzenlenen ‘Yabancı, Kurumsal Gayrimenkul Şirketlerinin 2018 Yılı Planları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında yabancı gözü ile gayrimenkul sektörü, 2018 yılındaki beklentileri ve yapacakları yatırımlar konuşuldu.

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli gayrimenkul yatırım şirketlerinin, 2017 yılında yaptıkları çalışmalar, Samim Hatipoğlu, Özlem Gökçe ve Zafer Baysal’ın sunumlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, yabancı, kurumsal gayrimenkul yatırım şirketlerinin gözünden, gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu durum, 2017 yılında yapılan çalışmalar, yabancıların ülkemizden beklentileri ve 2018 yılı yatırım planları tartışıldı.

2018’de büyük yatırım planları

Körfez sermayeli DAMAC, Türkiye operasyonunun başında olan Samim Hatipoğlu, ‘’Şirket olarak 2018 de büyük yatırım planlarımız var, metrekare satış fiyatı 2.500 USD civarı olan projeler üreteceğiz, ayrıca satıştan sonra yatırımcılarına gelir getiren bir modeli de İstanbul’a getirmeye hazırlanıyoruz, bizce İstanbul yatırım değeri açısından eşdeğer şehirlere göre hala çok ucuz, fiyatlar orta ve uzun vadede ciddi anlamda yukarı çıkacaktır’’ dedi.

Yatırımlar devam ediyor

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP Başkanı ve Şehir Plancısı Hakan Gümüş; ”Gayrimenkul sektörü zor bir dönem geçirdi ama her şeye rağmen 2018 yılının çok daha iyi bir yıl olacağının sinyallerini alıyoruz. Özellikle, İstanbul potansiyelinin çok altında değer gören bir şehir, yabancı gayrimenkul şirketleri burada her zaman yatırım yaptılar ve yapmaya da devam edecekler, müktesep hak ve mevzuat konusundaki haklı talepleri karşılandığı zaman yatırımların katlanması kaçınılmaz. Bu konu ile ilgili kamu tarafında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde ciddi çalışmalar yapılıyor, GİSP olarak çalışmaları yakından takip ediyor ve katkı sağlıyoruz’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.