Yaşam alanları akıllanıyor

Kırma dökme yapmadan, kablo gereksinimi olmadan akıllı telefonlar üzerinden yaşam alanlarını akıllı hale getiren Cosa, doğalgaz faturalarından ortalama yüzde 31 ve klimanın tükettiği elektrik enerjisinden yüzde 40’a varan tasarruf sağlıyor.
 
 Enerji yönetimi, bina otomasyon sistemlerinin önemli bir parçası olduğu kadar, akıllı ev teknolojisinin de en önemli parçası. Akıllı ev teknolojisinde elektrik ve doğalgazın verimli bir şekilde tüketilmesi, konfordan ödün verilmeden tasarruf sağlanması her geçen gün daha da büyük bir önem kazanıyor. Özellikle son yıllarda akıllı evler ve binalar, bir başka deyişle ev ve bina otomasyonu uygulanmış yapılar, küresel ısınma, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi kavramların önem kazanmasıyla birlikte hayatımıza daha fazla girmeye başladılar. Temel olarak ev ya da bina içinde birbiri ile haberleşebilen ve etkileşen akıllı cihazların yerleştirilmesi bu sistemlerde en belirleyici özellik haline geldi. Doğalgaz ve elektrik faturalarında tasarruf sağlayan, yüzde yüz yerli akıllı oda termostatı Cosa, her eve girebilmeyi amaçlayarak enerji tüketimini kontrol altında tutuyor ve ihtiyaçlarımıza göre en verimli olacak şekilde yönetiyor. Cosa akıllı oda termostatı, evinizin sıcaklığını akıllı cep telefonlarınız üzerinden kontrol altında tutarak doğalgaz faturalarında ortalama yüzde 31, klimalarınızın elektrik tüketiminde ise yüzde 40’a kadar tasarruf sağlıyor.
 
Elektrik enerjisinde yüzde 40’a kadar tasarruf
 
“Günümüzde yeni nesil teknolojiler ile enerji maliyetini yüzde 50’den fazla azaltmak, yakın gelecekte de sıfıra düşürmek mümkün” diyen Cosa Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin; “Çoğu kullanıcı ısıtma ve soğutma için ülkemizde doğalgaz ve elektrik kullanıyor. Yirmi milyon hanenin yarısından fazlasında kullanılan kombilerin yaklaşık yüzde 5’inde oda termostatı kullanılıyor. Yani kullanıcıların yüzde 95 gibi büyük bir çoğunluğu, kombilerin üzerinden petek suyu sıcaklığını ayarlayarak kombilerini kullanıyor. Üstelik evde yokken ya da gerekmediği zamanlar kombiler boşu boşuna çalışabiliyor. Öte yandan daha çok güney bölgelerimizde ısıtma ve soğutma klimalar ile sağlanabiliyor. Klimalarımızı da hızlı soğutsun diye minimum sıcaklığa ya da hızlı ısıtsın diye maksimum sıcaklığa ayarlıyoruz. Halbuki çoğu klima belirli bir sıcaklıkta hava üfler; ayarladığımız sıcaklık evimizin olması istediği sıcaklıktır ve bu yüzden klimalar evleri gereğinden fazla ısıtır ya da soğutur. Dolayısıyla, gereksiz elektrik tüketmiş oluyoruz. Evde yokken açık bırakılan klimaların tükettiği gereksiz elektrik enerjisi de cabası. Kullanım odaklı tüm bu yanlış hareketlerin giderildiği ve de bina yalıtımı, kullanılan kombilerin yoğuşmalı, klimaların da yüksek verimli ve invertörlü olanların tercihi ile günümüzde toplam enerji tüketimimizi yüzde 50’den fazla azaltabilmemiz ve bunu yaparken de daha konforlu bir yaşam sürmemiz mümkün. Yakın gelecekte ise güneş enerjisi ve yenilenebilir enerjinin bireysel kullanımının artması ile ısınma ve soğutma için ihtiyacımız olan enerjiyi kendi evlerimizde üretebilir ve akıllı kontrol sistemleri ile birlikte enerji maliyetlerini sıfıra indirebilir olacağız. Ekonomik bir yaşam ve tasarruf sağlayan Cosa şu an için ihtiyacımız olan konforu ve enerji tüketiminde maksimum tasarrufu sağlıyor. Herhangi başka bir değişiklik yapmadan, sadece Cosa akıllı oda termostatı kullanımı ile doğalgaz faturalarında ortalama yüzde 31, klimanın tükettiği elektrik enerjisinde ise yüzde 40’a kadar tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Cosa’nın yeni teknolojileri ile bu oranı arttırmak mümkün olabileceği gibi yakın gelecekte Cosa evlerimiz için sıfır enerji ile ısıtma ve soğutma imkanı sunacak” açıklamalarını yaptı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazı6 milyon mülteci Avrupa ülkelerine gidecek
  Sonraki yazıÇarşı ve mahalle bekçileri için aranan şartlar açıklandı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın