Yazlık alırken duygularınızı bir kenara bırakın

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yazlık bölgelerdeki satışların arttığına dikkat çekerken, yazlık satın almak isteyenlere, “Yazlık yatırımı yaparken duygusal değil gerçekçi düşünün” uyarısında bulundu.

Yaz döneminin gelmesi ile yazlık bölgelerdeki konut talebinde bir hareketlenme başladığını belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yazlık alırken gayrimenkul yatırımı yapıldığının bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.  Türkiye’de yazlık arayanların oranlarının mevsimsel olarak değişiklik gösterdiğini belirten Atalay, talebin kış aylarında yaza oranla 4’te 1 seviyelerine kadar düştüğünü, ağustos ayında ise talebin zirve yaptığını belirtti. Yazlıkçı ziyaretlerinin de bu oranda önemli bir yeri olduğunu belirten Atalay, yazlık yatırımı yaparken duygusal değil, rasyonel karar alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yaz mevsiminde talebin yükselmesinin en önemli nedeninin yazlık bölgelere tatil için giden kişilerin hazır gitmişken beğendiği yazlıklara da bakması olduğunu söyleyen Atalay şu ifadeleri kullandı: “Yüksek otel maliyetleri ile kıyaslandığında bir yazlık sahibi olmak ilk anda cazip gibi durabiliyor. Ancak yazlık, nadir kullanılacak ise bakım ve aidat masrafları ile sürekli bir masraf kapısı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Öte yandan; Türk insanı yazlık yatırımları bir güven unsuru olarak da görüyor. Ülkemizde yapılan yazlık ev yatırımları genelde, ‘emekli olduğumda kafamı sokacak bir evim olsun, emekli olunca büyük şehirden uzaklaşır belki gider kalırım’ mantığıyla da hayata geçiyor. Bütçe nedeniyle şehir merkezlerinde gayrimenkul yatırımı yapamayan kesim küçük metrekareler, ısıtma ve yalıtım maliyetinin olmaması, arsa maliyetlerinin düşüklüğü gibi nedenlerle daha küçük miktarda yatırıma yönelebiliyor.

Ancak bu şekilde alınan satın alma kararları hayal kırıklığı yaratabiliyor.  Sonuçta kullanılmayan, hatta hiç gidilmeyen ölü yatırımlar karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle yazlık yatırımı yaparken duygusal değil, rasyonel karar alınması gerekir”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın