Hayaller gerçeğe dönüştü

Türkiye’nin genç tasarımcılarını keşfetmek ve onların yaratıcılıklarını desteklemek amacıyla düzenlenen Nef “Fold It”  öğrenci tasarım yarışmasının kazananları açıklandı.

Nef’in Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle düzenlediği “Fold It” öğrenci tasarım yarışması yoğun katılımla gerçekleştirildi. “Yaratıcılığını Katla. Mekandan Ürüne, Üründen Mekana Hayal Ettiğini Tasarla” başlığıyla düzenlenen yarışmada katılımcılar, hayallerindeki yaşam alanını tasarlama fırsatı yakaladı. www.neffoldit.org sitesi üzerinden teslim edilen tasarımlarda bir Nef keşfi olan “Fold” konsepti için farklı yaklaşımlar öneren gençler, bu yaklaşımları kullanarak mekan ve mekana ait bir nesneyi tasarladı.

Nef ile proje geliştirecekler

Yarışmanın 5 bin TL’lik birincilik ödülünü, ‘Z_BAHÇE’ isimli projeleriyle Ceren Akın (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), Cemre Demirci (Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), ve Şüheda Gül (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) kazandı. Birincilik ödülünü alan ekip aynı zamanda NEF ile birlikte proje geliştirme fırsatını elde elderken, Z_BAHÇE projesi FOLD konsepti içine dahil edilerek hayat bulacak.

3 bin 500 TL’lik ikincilik ödülü ‘WEB // BOOK BOX’ projesiyle Hanife Sümeyye Taşdelen (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Tasarım Yüksek Lisans Programı)  ve Rümeysa Gür’ün (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü)  olurken, 2 bin 500 TL değerindeki üçüncülük ödülünü ise ‘PIXELLAB’ isimli projeleriyle Sıla Bıcı (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), Harun Beyhan (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü),  ve Fatih Şişik (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) kazandı.

Gençlerin iç mekân ve ürün tasarımında mimarlık, içmimarlık, endüstriyel tasarım disiplinlerinden olmak üzere disiplinlerarası bir çalışma pratiği içinde birlikte çalışmalarının teşvik edildiği yarışmada, ulaşılabilir, ekonomik ve sürdürülebilir tasarımlar ve çözümlemeler ödüllendirildi.

Yarışma jürisisinde SBD Mimarlık Kurucusu mimar Sibel Dalokay Bozer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı ve sanatçı Doç. Dr. Can Altay, Studio Nakışçı’nın kurucusu ve tasarımcı Tamer Nakışçı, Zoom TPU Kurucu Ortağı ve tasarımcı/iç mimar Atilla Kuzu ile Next Academy Başkanı ve iletişimci Levent Erden yer aldı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.