TOBB’ un Zeytinburnu’ndaki “defineli” arsası için yoğun rekabet…

TOBB tarafından 5 yıl önce 392 milyon TL’ye satın alınan arsanın değerlendirme süreci 2012 yılı ortalarında başlamıştı. İlan sonrası yerli firmaların yanı sıra yabancı firmalardan da teklif alan TOBB, tüm firmalardan 10 milyon TL’lik geçici teminat mektubu aldı. Ödeme işlemleri için de “Zeytinburnu Hasılat Hesabı” adı altında bir banka hesabı açtı.

Son kararı TOBB Yönetim Kurulu verecek Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, arsaya uygun proje seçiminin son kararını TOBB Yönetim Kurulu verecek. Bu sürecin Mart ayı ortasında sona ereceğini, ayrıca projeye ilişkin “Hasılat Paylaşım Modeli ”nin uygun olduğu kanısına varıldığı bildirildi.

Fizibilite raporu sonucu belirlenen hasılat 575 milyon TL Projeye teklif veren bir firmanın hazırlattığı 26 Eylül 2012 tarihli fizibilite raporuna göre, proje alanına uygulanacak olan inşaatların toplam 291 milyon 913 bin dolar maliyeti var. Satış sonucu elde edilecek gelir ise, 575 milyon 381 bin TL olarak bildirildi.

Definenin Almanlar’dan kaldığı iddia ediliyor İddiaya göre Birinci Dünya Savaşı’nda Almanlar, yenilgiye uğrayacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak, hazinelerinin bir kısmını Yavuz ve Midilli Zırhlısı ile İstanbul’a nakletti. Değerinin 10 milyar dolar olduğu iddia edilen altınlar, bu alan içindeki mağaralara gömüldü. TOBB, 72 dönümlük defineli arsayı, 5 yıl önce Emlak Konut GYO’nun düzenlediği ihalede sonucu, yüzde 18 KDV hariç 392 milyon TL’ye satın almıştı. Arsanın tapusunda “Define bulunması halinde, bu definenin yüzde 50’sinin devlete, yüzde 25’inin arsa sahibine ve yüzde 25’inin de Emlak Konut’a ait olacak” şerhinin konulduğu iddia ediliyor.
Zeytinburnu TOBB arsası nerede? Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Zeytinburnu TOBB arsası

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıKentsel dönüşümün yeni durağı Malatya…
  Sonraki yazıDokuz ayda 11 bin yabancıya emlak satışı!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın