Dokuz ayda 11 bin yabancıya emlak satışı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının üzerinden henüz 9 ay geçmesine rağmen yabancıların Türkiye'den alım yaptığı taşınmaz sayısı, 2 bin 513’ü arsa, 8 bin 174’ü ise konut olmak üzere 10 bin 687’i buldu. Aynı dönemde Mütekabiliyet Yasası ile alım yapan yabancı yatırımcı sayısı da 11 bin 8’i buldu.

Almanlar ilk sırada

Türkiye’den en çok gayrimenkul satın alan yabancı ülke vatandaşları 2 bin 557 gayrimenkul ile Alman vatandaşları olurken, Almanları 235’i arsa, bin 67’si konut olmak üzere bin 302 gayrimenkul ile İngiltere vatandaşları takip ediyor. Bu dokuz aylık zaman zarfında 702 Alman vatandaşına Türkiye’nin çeşitli yerlerinden bin 263 arsa ve bin 294 konut satışı gerçekleştirilirken, üçüncü sırada ise 205’i arsa ve 147’si konut olmak üzere toplam 352 gayrimenkul ile Avusturya yer alıyor.

Arap ülkelerinin yeni gözdesi Türkiye

Mütekabiliyet yasasının ardından Türkiye’ye olan ilgisi artan diğer ülkeler arasında ise  ABD, Suudi Arabistan, Rusya ve KKTC de yer alıyor. Örneğin Türkiye genelinde 81 konut ve 56 arsa satın alan ABD vatandaşları, toplam 66 bin 638 metrekarenin yeni sahipleri oldu.  Arap ülkeleri arasında ise ilk sırada 196 konut ve 13 arsa ile Kuveyt yer alıyor. Kuveyt’i ise 104 konut ve 64 araziyle Suudi Arabistan, üçüncü sırada 58 konut ve 49 araziyle Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Bu ülkeler son sırada

Türkiye’den en az sayıda gayrimenkul alımı gerçekleştirenler ise Tanzanya, Tunus, Narfolk Adaları, Bangladeş, İzlanda, Lüksemburg, Macaristan ve Venezuella gibi ülkelerin vatandaşları oldu. Yunan vatandaşları ise toplam 95 gayrimenkul satın alırken, Yunanlıların, biraz da Ege kıyısında taşınmaz almalarının halen yasak olmasının da etkisiyle, sahil şeritlerini tercih etmedikleri, daha çok Ankara, Eskişehir gibi kentlerde gayrimenkul alımı gerçekleştirdikleri gözlendi.

En gözde şehir Antalya

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’den emlak alımı konusunda gözde şehri ise Antalya oldu. Antalya’yı İstanbul ve Muğla ikinci ve üçüncü sırada takip ederken, diğer gözde şehirler ise Aydın, İzmir, Bursa, Ankara, Mersin, Hatay ve Yozgat oldu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıTOBB’ un Zeytinburnu’ndaki “defineli” arsası için yoğun rekabet…
  Sonraki yazıTOKİ’nin kura çekiminde kalp krizi geçirdi.
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın