Yeni eğitim dönemi için öğrenciler barınacak yer aramaya başladı

İstanbul dışından gelen binlerce öğrencinin kayıt yaptırdığı bu üniversitelere şimdi yeni öğretim yılı için kiralık ev bulma telaşına girdi. Daha güvenli ve düzenli bir hayat sunması nedeniyle velilerin ilk tercih sebebi olan yurtlar daha çok İstanbul’da bulunuyor. Yaklaşık 351 yurt tanesi sadece İstanbu'da yer alan yrtlerın %48'ini kız öğrenci yurtları oluşturuyor. Öğrenci yurtlarının yüzde 48’İ kız öğrenci yurtları oluşturuyor.özellikle kiralık hareketlerinin en yoğun olduğu sonbahar dönemininde Emlak sektörü eğitim öğretim yılı arifesindeki öğrenci hareketliliği ile geçiriyor.

Bölge'den bölgeye kira fiyatlarında yüzde 12 artış

Özellikle Anadolu Yakası’nda Göztepe Maltepe, Tuzla, Avrupa Yakası’nda ise Avcılar, Beşiktaş, 4, Levent, Beylikdüzü gibi bölgelerde tavan yaptığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, eğitim-öğretim arifesinde kira fiyatlarının İstanbul genelinde ortalama yüzde 12 oranında artış gösterdiğine dikkat çekkiyor. Erilkun “Bu artış Beşiktaş gibi köklü merkezlerde yüzde 20’ye varıyor. Avcılar’da 2+1 büyüklükte bir dairenin kira bedeli 900 TL’den başlarken Beşiktaş’ta bu bedel minimum 2.200 TL’ye çıkıyor. Öğrencilerin lokasyon tercihlerinde ulaşım büyük önem taşıyor. Bu nedenle öncelikle okula yakın evler tercih ediliyor. Çünkü aileler zaten artan kira maliyetine katlandıkları için yol masrafından tasarruf ederek maliyeti dengede tutmayı hedefliyor.”

Ev sahipleri aileye kira vermeyi tercih ediyor

Hızla tırmanışa geçen kira fiyatlarına rağmen ev sahiplerinin öğrencilere tereddütle yaklaştığını, evlerini kiraya vermekte çekindiklerini vurgulayan Erilkun “Özellikle evin tahrip olması, borç bırakılarak tahliye edilmesi konularında sıkıntı yaşayan ev sahipleri, bina sakinlerinin rahatsız olmasından kaynaklanan bir sıkıntı da yaşamak istemiyor. Zira öğrenciler minimum 2 kişi birleşerek ev tuttukları için ev sahipleri evlerini aileye kiraya vermeyi tercih ediyor. Katlanarak artan kira fiyatları ev sahiplerini mutlu ediyor elbette. Özellikle öğrenci döneminin etkisi kira fiyatlarına yansıyor.

Ancak ev sahipleri öğrencilerin dairelerini harap edeceklerini, çok sayıda insanın bir arada kalacak olmasını ve bina sakinlerinin rahatsız olmasıyla sorunun kendilerine yansıyacağından endişe duyuyor. Bu nedenle ev sahipleri öncelikli tercihlerini ailelerden yana kullanıyor. Öğrencilere kiralama yapanlar ise bu gibi risklere karşı memur kefaleti gibi ek koşullarla kendilerini garantiye almak istiyor.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.