Yeni Konut Fiyat Endeksi 2018 Aralık ayı sonuçları açıklandı

REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi  sonuçları açıklandı. Verilere göre Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.97’lik bir artış gerçekleşti.

Yeni Konut Fiyat Endeksi  sonuçlarına göre Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.44, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.97 ve endeksin başlangıç dönemi olan Ocak 2010 yılına göre ise yüzde 83.80 oranında bir artış gerçekleşti. REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık ayı sonuçları dahilinde bir önceki ayın aynı dönemindeki verilere göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.49, 2+1 konut tipinde yüzde 0.21, 3+1 konut tipinde yüzde 0.65 ve 4+1 konut tipinde  yüzde 0.38 oranında bir artış gerçekleşmiştir.

REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bilgilerine göre stoklarda yüzde 4.6’lık erime

REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 18’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 14) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği bilgisine ulaşılmıştır. Yeni Konut Fiyat Endeksi, Aralık ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde ise adet bazlı yüzde 4.6 oranında stoklarda erime gözlenmiştir. Aralık ayında, satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 24’ü bitmiş konut stoklarından, yüzde 76’sı bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın