Yeşil müzeye yeşil iklimlendirme

YESIL+MUZEYE+YESIL+IKLIMLENDIRME-2

İklimlendirme sektörünün en geniş ürün gamına sahip markası Daikin, Türkiye’nin önemli projelerine iklimlendirme çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırtkan beldesindeki Kalehöyük Arkeolojik Kazıları’nda çıkan eserlerin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, iklimlendirme tercihini Daikin’den yana yaptı. Türk-Japon dostluk ve işbirliğinin simgelerinden biri olan Kaman Arkeoloji Müzesi, kendisi gibi yeşil ödül sahibi olan Daikin Altherma’yı tercih etti. Gerek mimari gerekse teknolojik açıdan birçok alanda ülkemiz müzecilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandıran, enstitü ve kazı alanıyla birlikte bir bütün oluşturarak bu alanda bir ilke imza atan Kaman Arkeoloji Müzesi, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını Daikin Altherma Isı Pompası ile karşılayacak. Daikin’in mucidi olduğu havadan suya ısı pompalarının Avrupa’da en çok satılan modeli olan Altherma, fosil yakıtlara veya elektriğe dayalı klasik ısıtma sistemlerine göre 5 kat daha verimli çalışıyor. ABD’de verilen “En İyi Yeşil Müze” ödülünün sahibi Kaman Arkeoloji Müzesi’nin tercihi olan, Daikin Altherma Isı Pompası’nın da çevre performansı yüksek olan ürün ve hizmetlere verilen Ecolabel ödülü bulunuyor. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji ile çalışan Daikin Altherma, kullandığı her 1 kilovatlık enerjiye karşılık en az 5 kilovatlık ısı üretiyor. Kurulum ve bakım ihtiyacı düşük olan Daikin Altherma, inverter kompresör teknolojisiyle yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.

TARİH İLE TEKNOLOJİNİN BULUŞMASI

Japon ekipler tarafından Kalehöyük’ten çıkarılan yaklaşık 3 bin eserin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1.500 metrekarelik alanı kapsıyor. Japon Hükümeti’nin "Kültürel Mirası Koruma Projesi" çerçevesinde hibe olarak yaptığı müzede, Hitit dönemi ve Demir Çağı 3 boyutlu animasyon ile canlandırılırken, müzede bulunan mühürler de 3 boyutlu olarak ekranlarda incelenebiliyor. Höyük şeklindeki mimarisi Kalehöyük'ten esinlenilerek yapılan müzede, arkeolojik eserlerin zamana ve ortam koşullarına karşı korunması, buradaki kültür mirasının gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması amacıyla iklimlendirmeye özel bir önem veriliyor. Bu doğrultuda Kaman Arkeoloji Müzesi’nin iklimlendirmesinde Daikin Altherma hava kaynaklı ısı pompası, sıcak su boyleri ve Daikin güneş kollektörleri olmak üzere 3 farklı tip cihaza yer verildi. Müzede 2 adet 16 kW HT cihaz, sıcak su ihtiyacını karşılamak için 3 adet EKHVP500 Boyler ve 15 adet Daikin güneş kollektörü kullanıldı. Kaman Arkeoloji Müzesi’nde kullanılan Altherma HT yüksek sıcaklıklı ısı pompası, özellikle düşük dış hava sıcaklıklarında kapasite kaybı olmadan ısıtma yapabiliyor. Havadaki doğal enerjiyi çekerek yerden ısıtma, fancoil veya radyatörler ile iç ortama aktaran ısı pompaları, fueloil, LPG gibi fosil yakıtlar kullanılmadığı için düşük CO2 emisyonu ile çalışıyor. Isınma ve sıcak su ihtiyacının yanı sıra, aynı çalışma prensibi ile sıcak yaz günlerinde de soğutma yapabilen Daikin Altherma, 4 mevsim kesintisiz konfor olanağı sunuyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazı‘Yeşillenen Oteller’ Sertifikası alan otel sayısı artıyor
  Sonraki yazıSinpaş Karşıyaka Rezidans’ta 198 bin 523 liradan!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın