Yunanistan 20’den fazla adayı satışa çıkardı!

krizdeki_yunanistan_adalari_satiyor

Artan arazi vergileri ve bir türlü bitmeyen ekonomik krizle cebelleşen Yunanistan’da zenginler ve çiftçiler, ellerindeki gayrimenkulleri satışa çıkarmaya başladı. Komşu’da 20 civarında ada müşteri bekliyor.

800 bin Euro’ya ada var!

Ekonomik krizin etkisinden hala kurtulamayan Yunanistan’da 20’den fazla ada satışa çıkartıldı.  “Akdeniz’in en güzel adalarından biri” kabul edilen 6,5 hektarlık Küçük Midilli adasının satış fiyatı sadece 800 bin Euro olarak belirlenirken, Corinth Körfezi’ndeki St. Athanasios Adası’nın ise 1,5 milyon Euro’ya alıcı beklediği açıklandı.

“Fiyatlar yüzde 30 düştü”

Ekonomik krizin ardından Yunanistan’daki emlak ve arazi fiyatlarının yüzde 30 oranında düştüğünü belirten uzmanlar hem zengin ailelerin hem de toprak sahibi çiftçilerin piyasaların eski seviyesine ulaşacağına olan inançlarını kaybettiğini ve “Zararlarını en aza indirmek için” bir an önce mallarını ellerinden çıkartmak istediğini söyledi.

İlgi çok yoğun!

Ayrıca Yunanistan’ın geçen yıl arazi vergilerini artırdığı ve bu nedenle birçok zenginin ellerinde bulundurduğu adaları satmaya karar verdiği belirtildi. Yabancı alıcıların ise vize kolaylıkları ve vergi indirimleri için Yunan adalarına yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

Daire fiyatına ada!

Küçük Midilli ve St. Athanasios adaları Avrupa başkentlerindeki birçok lüks daireden daha ucuza satışa çıkartılırken bazı adaların da dünyanın süper zenginlerini hedef aldığı görüldü. Bir zamanlar Aristotle Onasis’e ait olan Skorpios adası geçen yıl Rus milyarder Dmitry Rybolovlev’in 25 yaşındaki kızı Ekaterina Rybolovleva’ya 100 milyon Euro’ya satılmıştı. Şu anda satılık olan adalardan bazıları 5,5 milyon Euro’luk Oxia ve 45 milyon Euro’luk Atokos. (Birce Bora / Hürriyet-Londra)

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıAkıllı Yıldızlar KSS Pazaryeri’nde büyük ödülün sahibi oldu
  Sonraki yazıEmlak Konut, 2015 yılında 6,76 milyar liralık satış hedefliyor!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın