Yurt seçiminde aileler ‘güvenlik’ öğrenciler ‘sosyal alan’ istiyor

Üniversite sınavlarının tamamlanması ve öğrencilerin okul kayıtlarına başlaması ile birlikte ‘yurt seçimi’ telaşı da başladı. Yurt seçiminde ailelerin ilk kriteri ‘güvenlik’ olurken, öğrenciler ise yurdun içindeki eğlence ve hobi alanlarına, arkadaş edinebilecekleri ortak alanlara ve lokasyona öncelik veriyor. Özel yurtlar, velilerin ve öğrencilerin dikkatini çekebilmek için binalarını, üstün teknolojili kamera ve güvenlik sistemleri, ortak alanlar, eğlence ve hobi alanları ile donatıyor. Bazı özel yurtlar da sinema salonu, kuaför, kuru temizleme, oda servisi, hatta havuz gibi imkanları bile öğrencileri için kullanıma sunuyor.

“Yurt kalacak yer değil, yaşanacak yerdir”

İstanbul’da Ortaköy, Florya ve Büyükçekmece’de üç ayrı öğrenci yurdu ile hizmet veren Republika Academic Aparts CEO’su Doğan Kaşıkçı, üniversite seçimi kadar, yurt seçiminin de çok önemli olduğunu belirterek, aile ve öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

·        Yurt kalacak yer değildir, yaşanacak yerdir. Veliler çocuklarının mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini istiyorlarsa mutlaka onların sadece yatmadan yatmaya geleceği bir yer değil, yaşayabileceği, sosyalleşebileceği bir ortam araştırmalılar.

·        Öğrenciler, sosyal alanları geniş ve aktivitesi fazla olan yerlerde mutlu oluyor. Yurtta aradığı huzuru bulamayan öğrenciler vaktini dışarıda geçiriyor. Bu nedenle veliler ve öğrenciler gezip gördükleri yurtlarda sosyal alanlara özellikle bakmalılar.

·        Reklamlar ve tanıtımlardaki vaatlerin gerçek olup olmadığına dikkat etmeliler.

·        Yurtta daha önce kalmış öğrencilerle internet üzerinden konuşup görüş almalılar.

·        Yurttaki kablosuz internetin hızından, her gün taze yemek çıkıp çıkmadığına kadar sorgulamalılar.

·        Güvenlik sadece kartlı kapı ve kapıya güvenlik elemanı koymak değil, aynı zamanda kamera sistemleri, erken uyarı sistemleri gibi gelişmiş teknolojileri sağlayıp sağlayarak maksimuma çıkarılabiliyor.

 Yurdun lokasyonu öğrencinin akşamları veya geceleri rahatlıkla yürüyebileceği, kolaylıkla ulaşım aracı bulabileceği noktalarda olmalı. Ayrıca yurtların ana arterlere ücretsiz servisleri de muhakkak sorulması gereken konular arasında yer alıyor.                                                  

Birçok şehir ve ülkeden öğrenci geliyor

İstanbul’da özel ve kamu olmak üzere toplam 75 bin yatak kapasitesi olduğunu belirten Republika Academic Aparts CEO’su Doğan Kaşıkçı, İstanbul’da devlet yurtlarının yanı sıra irili ufaklı 500’ün üzerinde özel öğrenci yurtları bulunuyor. Birçok şehirden, hatta pek çok farklı ülkeden öğrenciler geliyor. İstanbul’da üç ayrı binada toplam 2500 yatak kapasiteli Republika Academic Aparts olarak bu yıl, şehir dışından en fazla talebi sırasıyla Bursa, İzmir, Ankara, Mersin, Gaziantep, Adana, Muğla, Kahramanmaraş ve Hatay’dan alıyoruz. Veliler devlet yurtlarına olduğu kadar özel yurtlara da talep gösteriyor. Biz de bu yıl şimdiden yüksek doluluk oranlarına ulaştık” diye konuştu.

“Yurt yaşantısı eğitimin bir parçası”

Öğrencilik yaşantısının en önemli ve keyifli bölümünün üniversite yılları olduğunu söyleyen Doğan Kaşıkçı, kendi öğrenciliğinde İstanbul’da yaşamasına rağmen yurtta kaldığını ifade ederek, “Yurtta kalmak, üniversite yaşantısının bir parçasıdır. Hatta eğitimin de devamıdır diye düşünüyorum. Yurtta edinilen arkadaşlıklar her zaman çok uzun süreler devam ediyor. Günümüzde yurtta kalmak çok daha keyifli. Sosyal alanları ve konfor şartları ile yurtta kalmak, evde kalmaktan çok daha cazip hale gelebiliyor” dedi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıYemedik, içmedik, ev sahiplerini zengin ettik!
  Sonraki yazıGeleneksel mimari Vistahill Bodrum Evleri’nde hayat buluyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın