Zeytinburnu durağı 2019’da yer altına…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB ve İSKİ tarafından Zeytinburnu’na yapılan İstanbul’un ilk içme suyu tüneli inşaatında incelemelerde bulundu. Topbaş, kamuoyunda “Köstebek” adıyla bilinen ilk yerli üretim tünel açma makinesi TBM’yi basın mensuplarına tanıttı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da katıldığı incelemede Topbaş, Zeytinburnu’ndan geçen tramvay hattının yer altına alınma projesiyle ilgili çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi.

Önce eski boru hattı değiştirilecek

Tramvay durağının yer altına alınmasıyla ilgili açıklamada bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise, bundan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “2019 yılında Zeytinburnu’ndaki tramvay hattımızın yer altına alınma çalışmaları başlayacak. Muhtemelen bir yılda da biter. Proje tamamlandığında Zeytinburnu’ndaki trafik sorununu büyük ölçüde çözecektir.” dedi. Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Zeytinburnu’ndan geçen bölümünün trafik sorununa yol açtığını vurgulayan Aydın, yıllardır bu bölümün yer altına alınması konusunu gündeme getirdiğini ancak aynı güzergahtan su hattının geçmesi nedeniyle bunun hayata geçirilemediğini ifade etti.

Eski su hattının değiştirilmesi için yeni bir tünel yapıldığını, söz konusu tünelin inşaatında ise artık Türkiye’nin ilk yerli üretimi olan TBM sisteminin kullanıldığını vurgulayan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu konuyu 18 yıldır gündeme getiriyorum. Çünkü bizim açımızdan özellikle trafik sorunu bakımından sıkıntılar oluşuyor. Şimdi, su hattı yenileniyor. Yenileme işlemi bittikten sonra da eski hat iptal edilecek ve su yeni hattan verilecek. İçme suyu hattı 2018’de bitecek. Su hattının güzergahı değiştikten sonra, hemen ardından da 2019 yılında Zeytinburnu tramvay durağının yerin altına indirilme çalışmaları başlayacak. Bu projemiz de muhtemelen bir yılda tamamlanır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız önceden bu müjdeyi bize vermişti. Bugün de tekrarlamış oldu. İçme suyu hattının güzergahı değiştikten sonra, Zeytinburnu’nda trafik açısından büyük sıkıntı oluşturan tramvay durağı yerin altına alınmış ve metroya dönüşmüş olacak. Sağ olsun, İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz gerekli adımları attı. Tramvay yer altına indirildiğinde Zeytinburnu’ndaki trafik problemi büyük ölçüde çözülmüş olacak.”

(AA)

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.