​Konutlarda küçük değişiklerle yüzde 30 tasarruf mümkün

Enerji Verimliliği Haftası vesilesiyle konutlar ve sanayi kuruluşları için enerji tasarrufunun önemine dikkat çeken Enervis’in Genel Müdürü Osman Kipoğlu enerji tasarrufuna katkı sağlayabilecek basit noktaları şöyle aktarıyor;


■ Zaman ve ısı ayarı sağlayan termostatlarla, ortam sıcaklığını 1°C daha düşük tutulması halinde, yüzde 5 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

■ Konutlarda toplam ısı kaybının ortalama yüzde 15’ine sebep olan kapı ve pencerelerin malzeme ve montajına dikkat ederek, soğuk havayı içeri alan boşlukların kapatılmasına dikkat etmelisiniz.

■ Doğal gaz sobası ve elektrikli ısıtıcıların filtreleri düzenli olarak kontrol ettirerek hem cihazların ömrünü uzatıp, hem de kaynakların tasarruflu kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

■ Güneş ışınlarının alındığı zamanlarda perdelerin açık tutulması ısıl kazanç sağlayacaktır.

■Radyatörlerin mobilya ve perdeler tarafından engellenmesi, yüzde 15’e kadar daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.

■ Çatı yalıtıma özen göstererek yüzde 20’ye varan ısı kaybını önleyebilirsiniz. Yalıtım hem nemlenme ve yoğuşmayı önleyerek bina ömrünü uzatacak, hem de ısı tasarrufunun yanı sıra evdeki hava kalitesinin düşmesini önleyecektir.

Kipoğlu, ayrıca, lodos gibi hava koşullarında karbonmonoksit ve benzeri zehirli gazların olumsuz etkileri sebebiyle bacalı ısıtıcıları dolap dışında ve menfezleri açık bir şekilde tutmanın önemine dikkat çekti.

Verimliliğin bir zorunluluk olarak benimsenmesi ve evde, işte, okulda, sokakta, her yerde bu yaklaşımı sürdürmenin kalkınma için önemini vurgulayan Kipoğlu şöyle konuştu: “Enerji verimliliğine yönelik alınacak önlemler artık bir tartışma konusu olmaktan çıktı. Etütlerimizle destek verdiğimiz sanayi kuruluşlarının analizleri sanayide yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Bu da kabaca yaktığımız her 100 metreküp doğal gazın 20 m3’ünü sokağa attığımız anlamına geliyor. Bu oran, toplam enerji tüketimimizin yüzde 25’ini oluşturan konutlarda yüzde 30’lara kadar çıkıyor. İzolasyonu yapılmamış kapı, pencere, çatı yapıları, yüksek verimli olmayan ısıtıcı ve beyaz eşyalar, tasarruflu ve şık aydınlatma çözümleriyle göz zevkinizi bozmadan faturalarınızdan yüzde 30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz”.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSkycity’de fiyatlar 205 bin liradan başlıyor
  Sonraki yazıFikirtepe’de inşaat çalışmaları hızlandı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın