Afganistan’a fabrika kuracak

Vefa Holding, yatırımlarına hızla devam ediyor. Ön üretimli yapılar alanında 100’e yakın ülkeye ürün ve hizmet ulaştıran Vefa, şimdi de Afganistan’da know how ihraç ederek fabrika kuruyor. Vefa, bu kapsamda Afganistan ile ülke genelinde prefabrike binalar inşa edebilecek bir fabrika kurmak üzere sözleşme imzaladı. Sözleşme, Afganistan devlet başkanlığı sarayında devlet başkanı Eşref Gani Ahmetzai huzurunda Afganistan Şehircilik Bakanı Sayed Sadat Naderi ve Vefa Holding başkanı Orhan Güner arasında imzalandı. Fabrika inşaatının 11 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor ve bu tutar, Afganistan hükümeti tarafından finanse edilecek.

Sosyal binalar inşa edilecek

Afganistan Şehircilik Bakanı Sayed Sadat Naderi, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, ülkenin ihtiyaçlarına dayanarak inşaat sektörü için yeterli tesisi sağlama yönünde gerekli çabaları gösterdiklerini söyledi. Bakan Nedari, “Bu fabrikayı inşa ederek ve prefabrikasyon malzemeler üreterek; inşaat kalitesine, maliyetine ve süresine katkıda bulunacak okullar, hastaneler, üniversiteler, ekonomik evler ve sosyal tesis binaları inşa edebileceğiz” diye konuştu.

Vefa Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner ise, “Fabrika üretime hazır hale gelmeden önce koordinasyon ve işbirliği sağlama yönünde yoğun çaba göstereceğimiz bir sürece giriyoruz. Afgan mühendisleri ve teknik ekipleri, Türkiye'deki Vefa Fabrikaları’nda eğiteceğiz” diye konuştu. Vefa Holding’in kapasite geliştirme ve ekipmanların sağlanması konusunda Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği içerisinde olacağını söyleyen Güner, fabrikanın 37 makine ile birlikte bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde faaliyete geçeceğini kaydetti.

500 kişiye istihdam

Kurulacak fabrika sayesinde üretim ve montaj olmak üzere 500 kişiye istihdam sağlanacağını vurgulayan Orhan Güner, yılda 300 bin metrekare de prefabrike binanın üretileceğini söyledi. Güner, üretilen binaların okul, sağlık merkezleri ve benzeri kamu binaları olarak kullanılacağını da sözlerine ekledi. 
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın