Ağaoğlu Maslak 1453 projesi artık “ayıplı mal” kategorisinde!

 

Mahkemenin plan iptal davasını kabul etmesiyle Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinin ayıp mal haline geldiğini belirten hukukçular, alıcının belirsizliğe sürüklenmesi nedeniyle ödenen paraların iadesinin talep edilebileceğini söyledi

"Daire sahipleri sözleşmeden rücu edebilir"

Avukat Serdal Aycibin, vatandaşın 6 ay sonra ne olacağını bilmeden parasını riske atmak istemeyeceğine dikkat çekerek “Borçlar ve Tüketici Kanunu'na göre artık 'mal ayıplı' olmuş ve mahkemelik olmuş. Nazım İmar Planı'na uygunsuzluğu mahkemece belirtilmiş ise zaten ayıp ortaya çıkmıştır. Daire sahipleri sözleşmeden rücu edebilir (dönebilir), zararlarının tazminini isteyebilir, ödediği parayı tazminatsız ve kesintisiz iade alabilir" diye konuştu.

"Plan tadilatıyla inşaat devam edebilir"

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da Maslak 1453 projesinin durması ve dairelerin teslim edilememesi durumunda Ağaoğlu’nun daire alanlara paralarını geri ödemek zorunda kalacağına dikkat çekerek “Alıcı ile satıcı arasında satış sözleşmesi ve karşılıklı anlaşmalarla da bu ödemeler yapılabilir. Yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte inşaat faaliyetleri durduğu takdirde satış sözleşmesi gereği dairenin geç teslimi halinde kira geliri verilir. Ya da para iadesi yapılabilir" dedi. Karar gereği yine inşaat faaliyetleri durduğunda yeni bir plan tadilatı yapılabileceğini ifade eden Kahraman "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da TOKİ tarafından yapılabilecek bir plan tadilatıyla inşaat devam edebilir” diye konuştu. Serdal Aycibin, alıcıya “Sen projenin akıbetinin ne olacağını bekle” denemeyeceğini belirterek “Alıcıyı belirsizliğe sürükleyemezsin” dedi.

Rahvalı: "Devlet işi durmaz!"

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı ise, İdare Mahkemesi'nin Maslak 1453 Projesi’nin durdurulması kararını "Sonuçta bu hasılat paylaşımı modeli, devlet işi durmaz, inşaatta fiiliyatta bir durma yok" diye yorumladı. Rahvalı, Ataşehir'deki projelerini de örnek göstererek, "Orayla ilgili de 8 kere plana itiraz edildi, şimdi 9'uncu planla yine devam ediyoruz" dedi. Rahvalı, Maslak 1453’te bir kulenin 150 milyon dolara komple Suudi bir işadamına satıldığını söyleyerek, satışa çıkmamış 9 kule olduğunu,1'inin satılmasıyla satışa çıkmamış 8 kule kaldığını kaydetti.

Ağaoğlu Maslak 1453 projesi nerede?

Ağaoğlu 1453 Maslak isimli yeni proje, Maslak Oto Sanayi sitesinin arka tarafındaki boş arazide bulunuyor. Burada Taş Yapı tarafından inşa edilen Mashattan’a da komşu olan Ağaoğlu Maslak 1453 projesi için Ayazağa mahallesinden de ulaşım mümkün olacak. Peki Ağaoğlu 1453 Maslak projesine nasıl gidilir? Bu sorunun iki yanıtı var. İlki en bilineni. Maslak Atatürk Oto Sanayi bölgesinin arkasındaki projeye gitmek için Mashattan güzergahı takip edilebilir. Mashattan’ın biraz daha ilerisindeki projenin ulaşım yolu şu an için bir hayli zahmetli ve bozuk bir yol. İkinci alternatif olaraksa Ayazağa mahallesinden ulaşılabilecek projede izlenilmesi gereken yol ise Beyken Üniversitesi Ayazağa kampüsü rotası olmalı ama buradan şimdilik yalnızca Ağaoğlu Maslak 1453 projesinin şantiye manzarası izlenebilir durumda. Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Ağaoğlu Maslak projesi (AHT)

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıOfisim İstanbul’da ofis ve mağazaların satışları sürüyor…
  Sonraki yazı2015 yılında Anadolu’daki AVM’lerin metrekaresi 1 milyonu geçecek.
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın