Askeri kışlaların taşınması hangi bölgeye hareket getirecek


Hükümet, askeri kışla ve tesislerin şehir dışına taşınmasına dönük çalışmaları hızlandırırken, bu taşınmanın ve yeni tesislere yerleşmenin maliyeti de hesaplandı. Buna göre, herhangi 10 askeri tesisin taşınma ve yeni binalarına yerleşme maliyetinin 2 milyar TL'yi bulacağı belirtiliyor. Sadece Kara Havacılık Okulumun taşınması için yapılan hesaplamada 150 milyon TL'lik maliyet yaratacağı tespit edilmişti. Ekonomi yönetimi, bu maliyetin bütçeye etkisini azaltacak çalışmalar da yapıyor. Askeri arazilerde, "gelir getirici" ticari yönü öne çıkan projeler yapılarak devlete maliyetin sıfırlanması öngörülüyor. Başbakan Binali Yıldırım, askeri kışlaların şehir dışına çıkarılacağını, özellikle tankların yürüdüğü kent içindeki askeri tesislerin kapatılacağını açıklamıştı. 

Bu aşamada İstanbul yeni yapılanan kanal istanbul çevresindeki ilçelerin hemen dışına taşınacağı konuşulan Hasdal ve Maltepe kışlaları, Emlak Konut GYO öncülüğünde kurulan Kayabaşı ve Başakşehir'deki konut fiyatlarını etkileyeceği öngörülüyor.

Başbakan Yıldırım'ın talimatı üzerine, Maliye, Milli Savunma ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları, ortak çalışma yapacak. Bu kapsamda, ekonomi yönetimi de taşınma konusunda ön bir çalışma yaptı. İlk aşamada, bu arazilerin yer tespiti yapılıyor. Kent merkezlerinde taşınması planlanan askeri araziler belirleniyor ve yüz ölçümleri çıkarılıyor. 

6 TESİS AÇIKLANMIŞTI 

İstanbul'da kapatılacak askeri tesislerin Çorlu ve Trakya'ya, Ankara'daki tesislerin de Polatlı'ya taşınacağı açıklandı. Bu kapsamda, Ankara'da Kazan'daki Akıncı Hava Üssü, Etimesgut'taki Güvercinlik Kara Havacılık Okulu ile Zırhlı Birlikler kapatılacak. Havacılık Okulu İsparta'ya taşınacak. Ankara Mamak'taki askeri tesisler de kapatılacaklar arasında yer alacak. İstanbul'da da Hasdal ve Maltepe'deki kışlalar kapatılacak. Yapılacak çalışmalara göre bu tesislerin sayısı artacak.
Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal kışlaları için imar planı değişikliği 2014'te İstanbul Büyükşehir Belediye Medisi'ne gelmişti. Belediyenin değerlendirmesinde, imar değişikliği ile yeni şehir kurularak iki kışla için 610 bin 402 metrekare inşaat alanı öngörülmüştü. 

ARAZİLERİN TAMAMI PİKNİK ALANI OLAMAZ 

Kışlaların boşaltacağı arazilerin, aynı zamanda taşınma maliyetlerini de finanse etmesi planlanıyor. Bu geniş alanların tümünün "piknik alanı" olamayacağını belirten ekonomi yönetimi, zaten bir kısmında bina bulunan bu alanlara, gayrimenkul ve diğer ticari alanlar gibi projeler yapılırsa, maliyetin finanse edilmiş olacağı görüşünde.

Hükümetin, kesin boşaltılacak alanları belirlemesinin ardından da kentin ihtiyacı, arsa değeri, askeri arazinin konumu, büyüklüğü, trafiğe etkisi, mevcut kullanım biçimi gibi kriterlere göre hangi arazinin nasıl değerlendirileceği belirlenecek.Öte yandan, boşaltılan arazilerdeki tüm binaların yıkılmayabileceği, özellikle askeri lojmanların, rezerv konut olarak kullanılabileceği kaydedildi. Bu lojmanlar, kentsel dönüşüme katılmış kat maliklerine verilebilecek. Yetkililer, bazı kentlerdeki sıkışık yapılaşmaya dikkat çekerek, seyreltme yapılabileceğini de kaydetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın