Sağlık Bakanı Akdağ’dan erken seçim açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ (sağda), AK Parti Ceyhan Gençlik Kolları tarafından Murat Göğebakan Kültür Merkezinde düzenlenen Genç Kürsü programına katılarak konuşma yaptı. Akdağ, kendisini karşılayanlarla tokalaştı.
Sağlık Bakanı Akdağ’dan erken seçim açıklaması… Akdağ, “Erken seçim düşünmüyoruz. Zaten 2019’a kadar Meclis’in yapacağı çok iş var, bu anayasa değişikliğine uygun olarak uyum yasaları çıkarmamız lazım. Onu için erken seçim gündemimizde yok.” dedi. Bakan Akdağ, eyalet sistemi iddiaları için de “Böyle bir şey kesinlikle yok. Üniter devlet olmazsa olmazımız” deyi konuştu. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Erken seçim düşünmüyoruz. Zaten 2019’a kadar Meclis’in yapacağı çok iş var, bu anayasa değişikliğine uygun olarak uyum yasaları çıkarmamız lazım. Onu için erken seçim gündemimizde yok.” dedi.
 
Akdağ, AK Parti Yüreğir Gençlik Kolları tarafından Yüreğir Kültür Merkezinde düzenlenen “Genç Kürsü” programında yaptığı konuşmada, CHP’nin her zaman bir seçkinler cemaati olarak insanları dönüştürmek istediğini belirtti.
 
KAÇ KERE YAPTILAR BU OYUNU

 

Türkiye’de geçmiş dönemlerde ordunun, yüksek yargının, sermayenin ve medyanın istediği zaman hükümeti indirip, getirip, götürdüğünü ifade eden Akdağ, “Bir gazete bu işin amiral gemisiydi. Hürriyet Gazetesi. Kaç kere yaptılar bu oyunu. Kılıçdaroğlu’nun parlamenter sistem diye yapıştığı bu işte.” diye konuştu.

Akdağ, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanını şimdi millet seçiyor ama bu sefer de seçilmiş cumhurbaşkanı, güçlü bir lider, öbür tarafta da bir başbakan, onun kabinesi. Gerçekten iki şoför var bir direksiyonda. Bu olmaz arkadaşlar. Bugün eğer araba uçuruma gitmiyorsa başbakan ile cumhurbaşkanının birbirini 40 senedir tanımasından oluyor. Hiçbir yerde iki tane kaptan olmaz. Bir takımın iki kaptanı, iki teknik direktörü olur mu? Birisi ofansif oyna diyecek, birisi defansif oyna diyecek. Yürür mü bu iş arkadaşlar. Yapmak istediğimiz ana değişiklik budur.”

KATILIMCILARIN SORULARINI CEVAPLADI

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Akdağ, “Halk oylamasında ‘evet’ çıkarsa erken seçim olur mu” sorusunu, “Erken seçim düşünmüyoruz. Zaten 2019’a kadar Meclis’in yapacağı çok iş var, bu anayasa değişikliğine uygun olarak uyum yasaları çıkarmamız lazım. Onu için erken seçim gündemimizde yok.” diye yanıtladı.

“Yurt dışında seçim güvenliği, oyların çalınma ihtimaline karşı bir çalışmanız var mı?” sorusu üzerine Akdağ, “Zannetmiyorum öyle bir şey olacağını. Sadece yurt dışında seçmeni sandığa gitmesin diye sindirmek istiyorlar. Zaten Avrupa ülkelerinin ve politikacılarının yaptığı bu ama ben inanıyorum ki bu, oradaki seçmeni iyice bileyecektir. Seçmen de bunu görüyor.”

EYALET SİSTEMİ OLACAK MI?

Akdağ, “Eyalet sistemi olacak mı Türkiye’de” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi:

“Kesinlikle olmayacak. Üniter sisteme sonuna kadar bağlıyız. Böyle bir şey kesinlikle yok. Üniter devlet olmazsa olmazımız. Her gün bir yeni yalan atarak yalan olduğu ortaya çıkınca yeni bir yalan atarak bir kampanya yürütüyorlar. Bu, bu çeşit referandumlarda yapılan bir kampanya yöntemi. Akıl babaları Şilili bir reklamcı ama oyunlarını da bozuyoruz Allah’ın izniyle.”

Akdağ, “Evet çıkarsa 2019 seçimlerinde 18 yaşında kaç tane vekil düşünüyorsunuz” sorusuna karşılık “Onu bilemem. O size bağlı sizin siyasi kapasitenize bağlı. Hadi gelin.” diye konuştu.

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ

“Evet çıkarsa Türkiye ile Avrupa ilişkisi düzelir mi?” sorusu üzerine de Akdağ, “Benim şahsi kanaatim ‘evet’ çıktığı zaman Avrupalıların ayakları yere değecek.” ifadesini kullandı.

Akdağ, “Referandumdan sonra Suriyelilere vatandaşlık verilecekmiş doğru mu?” şeklindeki soruyu, “Suriyelilere vatandaşlık konusuyla referandumun uzaktan yakından bir ilişkisi yok. Biz Suriyelilerin Suriye’deki problemlerini çözüp bir an önce memleketlerine dönmeleri için gayret sarf ediyoruz ama buradayken de iyi misafir etmemiz lazım.” şeklinde yanıtladı.

Akdağ, Suriyelilere hastanelerde öncelik tanınmadığının da altını çizerek, “Yok. Hiçbir Suriyeliye hiçbir öncelik verilmiyor. Biz Türk misafirperverliğini gösteriyoruz, onlara da bakıyoruz ama öncelik diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Kesinlikle yok böyle bir şey.” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.