Bankalardan Fedakarlığı Bankacılar da Bekliyor

Dönem fedakarlık dönemi demiştik. Ülkenin tüm dış saldırılara ve yaşatılan sarsıntılara karşı topyekün ayakta kalmanın yolu fedakarlıktan geçiyor. Daha fazla çalışma, daha az kar, empati yapma bu dönemin gereklilikleri arasında.

Önce inşaat sektörü uyandı bu duruma. Emlak Konut ve GYODER'in de öncülüğünde firmalar kimi kendi bünyesinde finansman sağlayarak, kimi bankalarla özel anlaşma yaparak düşük faiz, düşük peşinat vs kampanyalarla talebi canlı tutmaya çalıştı. Açıklanan hasılat rakamları da kampanyaların başarıya ulaştığını gösteriyor. 15 Ekim'de sona eren GYODER kampanyasında 3 bin konut, 400 ofis satılmış. Emlak Konut kampanyası ise yoğun ilgi nedeniyle yıl sonuna kadar sürecek.

Şimdi iş bankalara düşüyor. Önce kredi faizlerini neden düşürerek destek vermediklerini sorgulamıştık. Baskılar üzerine bir miktar düşüş oldu ama yetmedi. Şimdi ise isteseler bile faizleri yeterince düşürecek finansal ortamı bulamayacak gibi görünüyorlar.
Fırsat kaçtı mı bilemeyiz ama son günlerdeki bazı demeçler, bankaların artık fedakarlık yapması gerektiğini bankacıların da dile getirmeye başlaması açısından önemli.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Bankalar olarak yarışacaksak, bu koşullarda bunun bir kâr yarışı değil, feragat yarışı olması gerekir" dedi. İş bankası konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde faiz indirimine giderken, esnaf kredilerini yüzde 1 'in altına çekti.
Bir diğer açıklama da Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz'den geldi. Bankaların açıklanan kâr rakamlarından sonra bir açıklama yapan Akyüz, "Bankaların kârları oldukça iyi. 2016'nın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 artmış. Bankaların kârdan biraz fedakârlık yapmaları lazım" diye konuştu Bakalım bu özeleştiriler sektörde ne kadar yer bulabilecek?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın