Barajın Çatlağı 21 Milyon TL’ye Kapanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2009 yılında açılışını yaptığı, İzmir’e 2011 yılından itibaren su verilmeye başlanan Gördes Barajı’ndaki su, Şubat 2015 tarihinden itibaren kademeli olarak boşaltılmaya başlandı. DHA'dan Utku Bolulu'nun haberine göre, DSİ baraj göl alanının sağ sahilinde jeolojik formasyonun karstik kireç taşı ve mermer ardalanmasından oluşan doğal zeminin zafiyetinden kaynaklı bir kısım su sızıntısı olduğunu açıkladı. Baraj gölünün sahil bölümünün zeminindeki su geçirgenliği önlenemedi. Su, barajı gövdesini aşarak başka yerlerden çıktı. DSİ, barajın ilk su tutmaya başladığı dönemden farkına varılan kaçağı 2013 yılında alınan bazı tedbirlere karşın önleyemedi.
 

Kaçağı önlemek için ihale yapıldı

DSİ 2’nci Bölge Müdürlüğü 2015 yılı başında Gördes barajında su tutma işleminin başlanmasını müteakip baraj gövdesi ile ilişkisi olmayan, baraj göl alanının sağ sahilinde jeolojik formasyonun karstik kireç taşı ve mermer ardalanmasından oluşan doğal zeminin zafiyetinden kaynaklı bir kısım su sızıntıları meydana geldiğini, bu nedenle göl alanının sağ yamacında 2013 yılında beton enjeksiyon çalışmaları ile zemin iyileştirme çalışmaları yapıldığını, ancak sonuç alınamadığını açıkladı.

Kalıcı çözüm için su sızıntılarının bulunduğu göl alanının sağ sahilinde yer alan bölgenin beton kaplaması yapılarak sorunun giderilmesinin planlandığını belirten DSİ 2’nci Bölge Müdürlüğü bu amaçla proje hazırladı. DSİ, 6 Temmuz’de ’Gördes Barajı Sağ Sahil Zemin İyileştirmesi 1’ci Kısım İnşaatı’ ihalesini yaptı. İhaleyi 22 milyon 899 bin 650 TL’yle Durmaz İnşaat kazandı. Yüklenici firmaya yer teslimi 17 Ağustos’ta yapıldı. Çalışmalar ihale şartanamesine göre 240 gün sürecek ve 13 Haziran 2016’da tamamlanacak

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıBaşarır İnşaat Fikirtepe kentsel dönüşümünün akıbeti 45 günde belli olacak!
  Sonraki yazı“Yeni konuta olan talep arzı karşılamıyor”
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın