Dünyanın en pahalı evi İstanbul’da!

Dünyanın en pahalı evlerinden birinin İstanbul Boğazı’nda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen altında olduğu öğrenildi

Dünyanın en büyük müzayede evi ve en “snob” gayrimenkul firmalarından Sotheby’s, İstanbul Rumelihisarı’nda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen altında bulunan Zeki Paşa Yalısı’nı en değerli satılık gayrimenkuller arasında gösterdi.

Fiyatı 125 milyon dolar
Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil’in haberi
ne göre, listede New York’taki The Pierre Hotel’in 41, 42 ve 43’üncü katlarından oluşan tripleks penthouse ile zirveyi paylaşan Zeki Paşa Yalısı’nın fiyatı ise 125 milyon dolar. Geçen yılki fiyatı 115 milyon dolar olan yalının, fiyatının üstüne 10 milyon dolar koyduğu dikkat çekiyor.

Veliaht küçük buldu
Bütün bu özelliklerine rağmen alıcısı çıkmayan Zeki Paşa Yalısı ile daha çok otelciler ve ortadoğulu zengin aileler ilgileniyor. Beş katta tam 23 odası bulunan yalıya daha önce Körfezli bir kraliyet ailesinin veliahtının talip olduğu, ancak yalıyı küçük bulduğu için vazgeçtiği belirtildi. Yalıda şu an Zeki Paşa’nın 3. kuşaktan aile bireyleri yaşıyor.

Müşir Zeki Paşa kimdir?
Topçu sınıfı bir asker olan Tophane Müşiri Zeki Paşa, Sultan II. Abdülhamid’e nazırlık (bakanlık) da yapmış bir Osmanlı devlet adamıydı. Müşir Zeki Paşa ayrıca 4. Ordu Komutanı olduğu dönemlerde “Hamidiye Alayları” projesini destekleyen ve bu alanda görev alan tek nazır olarak da biliniyor. Zeki Paşa Yalısı ise Müşir Zeki Paşa için XIX.yy.’ın ikinci yarısında Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından yaptırıldı.

Müşir Zeki Paşa Yalısı nerede?
İstanbul Boğazı’nın en nadide köşelerinden birinde bulunan Müşir Zeki Paşa Yalısı Rumelihisarı’nda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen altında bulunuyor.


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Müşir Zeki Paşa Yalısı

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.