Feto Soruşturmasında Yeni Boyut


İstanbul'da, Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/ PYD) finansal destek sağladıkları iddiasıyla 53 şirkete operasyon düzenlendi. AKFA Holding, holdinge bağlı 51 şirket ile Al01 market zincirinin ana şirketi Yeni Mağazacılık'ın sahibi, ortakları ve çalışanlarına yönelik operasyonda 84 kişi gözaltına alındı.

Kimler Gözaltına Alındı

Gözaltına alınanlar arasında AKFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 2014 yılında Bank Asya'da yapılan işlemler nedeniyle işlem yasağı uyguladığı İGB yazılım firmasının ortaklarından olan Hasan Sayın ve İbrahim Sayın, bir tavuk şirketinin ortaklarından Taylan Kaya ve İsmail Canan da bulunuyor. A101 Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın da Trabzon'da gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 113 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı.

40 Milyon Dolarlık Himmet

Soruşturma AKFA Holding tarafından 2011-2015 arasında toplanan 40 milyon dolar "himmet" parasının, ABD merkezli dernek ve okullara aktarıldığı iddiasıyla başlatılmıştı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) A101 marketler zincirinin holding ile ilişkisini tespit etmişti. Soruşturmada, AKFA Holding ve iştiraklerindeki bazı çalışanlarının holding yöneticilerinin hesaplarına yüklü miktarlarda para yatırdıkları ortaya çıktı. 700 çalışanı bulunan AKFA Holding bünyesinde Delta Mühendislik, Kabataş Mimarlık, Gemtaş, AKFA Taahhüt yer alıyor. TRT Belgesel'in teknolojik altyapısı holdinge bağlı şirket tarafından oluşturuldu.

Bank Asya İçin Para Toplamış

Aktaş'ın Bank Asya'yı kurtarmak için 120 milyon dolar topladığı ileri sürüldü.  Bir ay önce bisiklet kazasında kalçasını kırdığı belirtilen Aktaş, tekerlekli sandalyeyle gözaltına alındı.

A101'den yapılan açıklamada "Şirketimiz, 17-25 Aralık 2013 sonrasında FETÖ/PDY'ye karşı tavrını belirlemiş ve A101 hisseleri, Bank Asya'dan satın alınmıştır. Şirketimizin, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne tehdit oluşturan FETÖ/PDY ya da başka bir illegal yapılanmayla hiçbir kurumsal, finansal ve ticari bağı bulunmamaktadır" denildi.

Açıklamada şirketin faaliyetine devam ettiği vurgulandı. Bu arada mağaza zincirinin İstanbul'daki bazı şubeleri boşaltıldı, bazı mağazalar kapatıldı. Aydın Ailesi, A101'i 2009 yılı sonunda satın almıştı. A101'in Türkiye genelinde 3 bin 600 mağazası bulunuyor.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.