İstanbul’a 7 Milyar Dolarlık Yeşil Yol


Vizyon Atölyesi, İstanbul'da planladığı 'Yeşil Yol” projesiyle TEM ve E-5 arasında 5 milyon metrekarelik yeşil alan yaratacak. 63 bin konutta yaşayan 200 bin kişiyi kapsayan projenin mali büyüklüğü ise 7 milyar dolar…

63 bin konutu kapsıyor
 

14 bin yapıda 63 bin konutta yaşayan 200 bin kişiyi kapsayan projede, 5 milyon metrekare yeşil alan yaratmak için mevcut yapılaşmanın yüzde 50'si olan 4 milyon m2 yapı, diğer yüzde 50'lik yapılaşma alanına transfer edilecek ve yüzde 25 ilave imar bonusu ile toplam 10 milyon m2 inşaat yapılacak. Projenin mali büyüklüğü ise yaklaşık 7 milyar dolar olacak.

KAMU, özel ve sivil sektörlerin işbirliğiyle kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla kurulan Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos Marmara depreminin 17'nci yılında İstanbul'da yapı ve yaşam kalitesi riskinin azaltılması için yeni bir projeye daha imza attı.

İstanbul'a nefes aldıracak

Vizyon Atölyesi'nin son projesi 'Yeşil Yol' TEM ve E-5 arasındaki toplam 50 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde yaklaşık 10 milyon metrekarelik alanda 5 milyon metrekarelik yeşil alan yaratacak.

Vizyon Atölyesi kurucularından Nef İcra Kurulu Başkam Erden Timur, "Vizyon Atölyesi olarak insan hayatını güzelleştirecek şehirlerin hayalini kuruyoruz. Artan nüfusu, çarpık kentleşmesiyle İstanbul'un ilk müdahale edilmesi gereken şehirlerden biri olduğunu düşündüğümüz için İstanbul özelinde Yeşil Yol projesini tasarladık" diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın