Bir Yılda 150 Bin Konut Yenilenecek

Marmara Depremi'nin 17. yılına ilişkili açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, binaların güçlendirilmesine yönelik önlemler ve bu kapsamda yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında güncel bilgileri paylaştı.

Türkiye'de şehirciliğin çok geç hayata geçtiğini ifade eden Bakan Özhaseki, Avrupa'da, Amerika'da şehir planlarmın 300 yıl önce yapıldığına, o günkü gelişmişlik ve kalkınmayla sağlam, düzenli binaların ortaya çıktığına işaret etti.

Bakan Mehmet Özhaseki, Türkiye'de ise bunun tam aksinin yaşandığını, 1900'lü yılların başından 1940'lı yıllara kadar fakirliğin hüküm sürdüğünü, o dönem geleneksel dokuyla yapılabilmiş bazı evlerin de basit yapı malzemeleriyle inşa edildiğini bildirdi.
Şehir planlarının Türkiye'de 1940'lı yıllardan sonra yapılmaya başladığını anlatan Bakan Özhaseki, şehir planlarının, bilimsel kıiterleıe uygun olmayan bir şekilde hazırlandığını, özellikle 1960'lı yıllardan itibaren yaşanan göçlerle büyükşehirleıin etrafını gecekonduların sardığını dile getirdi.

Geçmişte Belediyecilik İdeolojk Takıntılarla Yapıldı

O yıllarda oluşan belediyecilik anlayışının da "ideolojik takıntılarla" devam ettiğine dikkati çeken Bakan Özhaseki, "60'lı, 70'li, hatta 80'li yıllarda birçok belediye başkanı arkadaş, kendi ideolojik görüşlerini ön plana çıkararak, belediyeciliğin objektif, doğru kurallarını uygulamayarak, popülist davranarak, 'Bunlar bizim adamlar nasıl olsa, yapsınlar. Şuralar vakıf arazisi, gelin yapın kardeşim' diyerek 'oy avcılığı' içinde göz yumduğunu da buna eklersek, Türkiye'deki yapı stokunun ne halde olduğunu çok rahat anlayabiliriz." dedi.

Bu gerçeğin Marmara Depremi ile ortaya çıktığını vurgulayan Bakan Özhaseki, depremin meydana geldiği alanlarda, binalarda iki türlü büyük hasarın oluştuğunu belirtti. Şehir kurulurken zeminin hiç hesaplanmadığını ifade eden Bakan Mehmet Özhaseki, yüzyıllar öncesinde kavimlerin bile şehirleri kurarken sağlam zeminler aradığına dikkati çekti.

Zemine Dikkat Edilmedi

Bakan Özhaseki, "Bizimkiler batak, çürük arazilerde yapılaşmaya göz yummuşlar ve oralarda zeminin sağlam olmadığı yerlerde binalar yapılmış. İkincisi, yapı kalitesine, standartlar ma uygun binalar da yapılmamış. Demirden çalınmış, içindeki çimentodan, malzemeden çalınmış ve böyle olunca da zemindeki çürüklük, üstündeki yapı malzemelerinin kalitesiz olması, depremde facianın büyümesine yol açmış" değerleııdinnesinde bulundu.

1999 Sonrası Binalar Daha Sağlam

Marmara Depremi'nde bütün bunlardan ders çıkarıldığını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, yöneticiler, belediyelerin sağlam yapılara çıkmak için adım attığını ve hatta vatandaşların oturacağı evleri bu konuda dikkatlice izlediğini kaydetti.

Bakan Özhaseki, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bir prensip kararıyla artık bundan sonra bu tür yapıların yapılmaması noktasında standartlar geliştirilmesi, denetimlerin hızlandırılması noktasında alınmış birçok karar var. 1999'dan sonra yapıların nispeten eskilerle kıyaslanmayacak derecede sağlam olduğunu çok net söyleyebilirim" diye konuştu.
Bakan Özhaseki, çalışmaların hızlanmasıyla 150 bin konutun bir yıl içinde yenileneceğini belirterek "Şu anda bizden kentsel dönüşüm için izin almış 180 kadar yer var. Bunlar büyük gayretler içindeler. Pilot olarak başlattığımız bu işte risk alıp bakanlık olarak, ilgili genel müdürlüklerimiz olarak, hızlanması için oradaki proje ortaklığına da 'evet' diyoruz zaten." şeklinde konuştu.

Bakan'dan Fikirtepe Yorumu

Fikirtepe projesiyle ilgili çalışmaların hızlandırılması için harekete geçtiklerini vurgulayan Bakan Melunet Özhaseki, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki günlerde Fikirtepe için İstanbul'da bir toplantı yapacağım. Oranın hızlandırılması için de ne gerekiyorsa yapacağım. Bakanlık olarak devreye gireceğiz, elimizi taşın altına koyacağız. Oradaki belediyelere atarak, müteahhitlere işi havale ederek çözemeyiz zaten. Bu anlamda doğrusu önümüzdeki günlerde çok daha büyük, binlerce yapı stokunun değişeceğini ifade edebilirim."

Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce kentsel dönüşüm projesinin uygulandığını bildiren Bakan Özhaseki, İstanbul'da birçok belediye başkanının ilçelerinde çok başarılı şekilde kentsel dönüşüm projelerini yürüttüğünü anlattı. Bakan Özhaseki, bu çalışmaları daha da hızlandırmak, önlerindeki engelleri kaldırmak amacıyla tedbirler almaya devam ettiklerini dile getirdi.
Her İstanbul seyahatinde mutlaka bir ilçeyi gündemine alıp problemleriyle özel olarak uğraştığını kaydeden Bakan Özhaseki, bundan sonra da Anadolu'da her ziyaret ettiği ilde belediye başkanlarıyla biraraya gelerek, oradaki kentsel dönüşüm projelerine yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtti.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.